POZNAJ KULISY NAJWIĘKSZYCH KATASTROF LOTNICZYCH OSTATNICH LAT - „KATASTROFA W PRZESTWORZACH”

POZNAJ KULISY NAJWIĘKSZYCH KATASTROF LOTNICZYCH OSTATNICH LAT - „KATASTROFA W PRZESTWORZACH”

Opublikowany

To zaskakujące, ale bezpieczeństwo lotów wzrasta… wraz z każdym kolejnym, zbadanym przez ekspertów, wypadkiem lotniczym. Odkrywając tę niepopularną prawdę, program „Katastrofa w przestworzach” bada wybrane wypadki lotnicze i stara się odpowiedzieć na pytanie, co i dlaczego poszło źle w feralnych rejsach.

W dziesięciu nowych odcinkach serii zobaczymy kolejne wypadki lotnicze, o których mówił cały świat. W jednym z odcinków pokazana zostanie historia zdarzenia, w którym śmierć poniósł Dag Hammarskjöld, sekretarz generalny ONZ. Samolot z nim na pokładzie rozbił się na terenie Zambii w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Teraz, oglądając National Geographic Channel, możecie się przekonać, co lub kto zadecydował o tym, że doszło do tej i kilku innych tragedii.

Podróżowanie samolotem to wciąż najbezpieczniejszy i najszybszy sposób przemieszczania się z punktu A do B. Czasami jednak w wyniku błędu człowieka, awarii maszyny, czy też za sprawą natury, dochodzi do sytuacji, które mają katastrofalne skutki. W kolejnym sezonie serii „Katastrofa w przestworzach” ekipa National Geographic Channel przeanalizuje dziesięć wypadków lotniczych, których byliśmy świadkami, poszukując ich przyczyn i wyjaśniając powstałe wokół tych zdarzeń tajemnice.

Jedną z katastrof, którą spróbują wyjaśnić eksperci National Geographic Channel, był feralny lot podczas tajnej misji ONZ, w której zginął sekretarz generalny Dag Hammarskjöld. Szokujące skutki tego wypadku są źródłem wielu spekulacji i niedomówień po dziś dzień. Padają podejrzenia o zamach, podnoszona jest wina pilota kierującego lotem. Po 50 latach specjalna komisja ponownie wraca do tego tragicznego wydarzenia i rozpoczyna nowe, kontrowersyjne śledztwo w sprawie jednej z najbardziej legendarnych tajemnic lotnictwa.

Katastrofa samolotu tajnej misji ONZ to tylko jeden z omawianych przypadków - nie mniej pytań i wątpliwości pojawia się w kontekście pozostałych zdarzeń, których rekonstrukcje widzowie zobaczą w programie. Autorzy podejmą próbę wyjaśnienia rozbicia samolotu w Hiszpanii w 2008 roku, w którym śmierć poniosły 154 osoby, przyczyny zderzenia maszyny towarowej z 11 piętrowym budynkiem w Amsterdamie, czy powód katastrofy w Norwegii, w której zboczenie samolotu z pasa startowego skończyło się runięciem maszyny w stromą przepaść.

Seria pokaże, jak katastrofy a następnie prowadzone w ich sprawach dochodzenia, wpłynęły przez lata na poprawę bezpieczeństwa lotów. Każdy z odcinków „Katastrofy w przestworzach” pieczołowicie, z zachowaniem historycznej dokładności, odtwarza przebieg poszczególnych katastrof, a następnie rozkłada na czynniki pierwsze ustalenia prowadzonych śledztw po to, by ujawnić przyczyny katastrof oraz pokazać, jak przyczyniły się do podniesienia bezpieczeństwa lotniczych podróży. Poznacie je w kolejnej odsłonie serii programów „Katastrofa w przestworzach” na National Geographic Channel.

„Katastrofa w przestworzach”, premiera w każdy poniedziałek, od 18 stycznia, godz. 21:00

Opisy odcinków:

Fatalna fiksacja; premiera 18 stycznia, godz. 21:00
Po krótkim locie lecący ze stolicy Indonezji, Dżakarty, samolot ląduje na lotnisku w miejscowości Yogyakarta. Podczas lądowania uderza on w pas tak mocno, że odbija się od niego dwa razy i ostatecznie zatrzymuje się poza pasem. Na pokładzie znajduje się 140 osób, 21 z nich ginie. Śledczy usiłują szybko odkryć przyczynę wypadku. Po serii nietrafionych hipotez udaje im się dotrzeć do zadziwiającej informacji dotyczącej konfiguracji samolotu do lądowania. Po przeanalizowaniu nagrań z kokpitu dochodzą oni do zdumiewającej konkluzji.

Niebezpieczna przesyłka; premiera 25 stycznia, godz. 21:00
Krótko po starcie z lotniska w Dubaju na pokładzie samolotu linii UPS 6 uruchamia się alarm przeciwpożarowy. Piloci chcą zapanować nad ogniem włączając system przeciwpożarowy, ale sytuacja pogarsza się i załoga musi jak najszybciej sprowadzić samolot na ziemię. Maszyna zawraca, ale wypełniający kabinę dym oślepia obu pilotów. Zawodzi także system tlenowy kapitana i za sterami pozostaje tylko pierwszy oficer. Nie mogąc odczytać wskazań urządzeń kontrolnych, ani zobaczyć tego, co dzieje się na zewnątrz, musi on wykonać zaimprowizowaną, własną procedurę lądowania awaryjnego. Jedyna jego nadzieja to kontakt z wieżą kontrolną, sygnał jednak się urywa. Próba zawrócenia samolotu na lotnisko w Dubaju to wyścig z czasem, w którym szanse na wygraną słabną z minuty na minutę.

Groza w San Francisco; premiera 1 lutego, godz. 21:00
Samolot Asiana Airlines lot nr. 214 uderza w opaskę brzegową na międzynarodowym lotnisku w San Francisco. Śledczy podejrzewają, że katastrofa może być wynikiem zdumiewającej pomyłki. Jednak, kiedy ujawnia się pełne wyjaśnienie, stają oni twarzą w twarz przed kontrowersyjną kwestią, która może zagrażać pasażerom lotniczym na całym świecie.

Siła uderzenia; premiera 8 lutego, godz. 21:00
W katastrofie samolotu w Georgii giną 23 osoby, w tym senator USA oraz astronauta. Jeden ze śledczych postanawia postawić wszystko na jedną kartę i naraża swoje dobre imię po to, by dotrzeć do prawdziwych przyczyn tego tragicznego wypadku.

Katastrofa na wysokości; premiera 15 lutego, godz. 21:00
Samolot transportowy linii El Al 1862, z ciężkim ładunkiem na pokładzie, startuje z lotniska Schipol w Amsterdamie w kierunku Tel Awiwu. Kilka minut później nagły wstrząs sprawia, że samolot zaczyna gwałtownie skręcać w prawo. Pilotom udaje się opanować uszkodzoną maszynę, ale chwilę później Boeing 747 znowu zaczyna niekontrolowany skręt w prawo i uderza w 11-pietrowy kompleks mieszkalny. To najgorsza katastrofa lotnicza w dziejach Holandii. W miarę, jak śledczy przeczesują wrak, odkrywają problem, który może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla każdego latającego Boeinga 747.

Fatalna komunikacja; premiera 22 lutego , godz. 21:00
Ognista kolizja pomiędzy maszyną linii United Express 5925 a małym prywatnym samolotem jest powodem dla śledczych do wytężonej pracy. Z czasem dowiadują się oni, że zaginiony w tajemniczych okolicznościach pilot mógł odegrać nieświadomą rolę w tej tragedii.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

EP108_007_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 5,88 MB

Pobierz
Katastrofa_w_przestworzach_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 702 KB

Pobierz
EP109_006_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 7,11 MB

Pobierz
DeadlyDelay_009_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 4,49 MB

Pobierz
Katastrofa_w_przestworzach_opisy_odcink_w.docx

docx | 701 KB

Pobierz
DeadlyDelay_001_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 5,02 MB

Pobierz
EP108_004_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 5,9 MB

Pobierz
EP109_004_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 6,45 MB

Pobierz
EP108_003_AirCrashInvestigationXIV.jpg

grafika | 6,2 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.