30 LAT PO TRAGEDII - „KATASTROFA CHALLENGERA”

30 LAT PO TRAGEDII - „KATASTROFA CHALLENGERA”

Opublikowany

Program specjalny Katastrofa Challengera jest rekonstrukcją tragicznych wydarzeń sprzed 30 lat. W dokumencie zaprezentowane zostaną dawno niepublikowane nagrania NASA oraz dziennikarskie relacje, w tym archiwalne wywiady z załogą promu, zapisy rozmów prowadzonych w kokpicie oraz materiały filmowe nagrane przez Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych.

Są obrazy trwale zakodowane w naszej pamięci - jednym z nich jest moment wybuchu promu kosmicznego Challenger. 28 stycznia 1986 roku podczas oglądanej na całym świecie transmisji na żywo, wahadłowiec nagle stanął w płomieniach. W katastrofie zginęło wszystkich siedmiu członków załogi, włącznie z Christy McAuliffe, nauczycielką wiedzy o społeczeństwie, która miała być pierwszym amerykańskim cywilem w kosmosie. Ta tragedia trwale zapisała się w amerykańskiej historii.W 30. rocznicę katastrofy promu Challenger, kanał National Geographic Channel skompilował dawno niepokazywane relacje dziennikarskie, nagrania radiowe i rzadko prezentowane materiały filmowe NASA, aby zrekonstruować wydarzenia, które miały miejsce przed, w trakcie i bezpośrednio po tej tragedii. Program przedstawia nieznane szerszej publiczności kulisy tego wstrząsającego wydarzenia, które przeszło do historii. Dokument zrealizowany przez wyróżnionych Nagrodą im. Peabody’ego producentów nie ma narratora i jest pozbawiony komentarzy. Jego akcję budują kolejne doniesienia dziennikarzy relacjonujących to wydarzenie, nagrania dźwiękowe i filmowe NASA oraz archiwalne wywiady z członkami załogi oraz innymi osobami, które były częścią tej niezwykłej misji kosmicznej.

W programie przedstawiona zostanie historia wahadłowca Challenger i jego załogi, a zwłaszcza Christy McAuliffe, nauczycielki z Concord w stanie New Hamsphire. 37-letnia matka dwojga dzieci została wybrana spośród tysięcy kandydatów, Miała zostać pierwszą nauczycielką prowadzącą lekcje z pokładu wahadłowca w ramach zainicjowanego przez prezydenta Ronalda Reagana programu wprowadzenia do szkół lekcji na temat kosmosu.  

W jednej z pierwszych scen programu specjalnego „Katastrofa Challengera” widzowie zobaczą nagranie, przedstawiające McAuliffe ćwiczącą lekcje, które chciała prowadzić na pokładzie promu, a później jej próbne eksperymenty naukowe w stanie nieważkości. Lekcje miały być transmitowane na żywo z kosmosu do wszystkich klas na terenie Stanów Zjednoczonych.  

Ukazane zostaną także nadzieje i zainteresowanie, jakim cieszył się w Ameryce program „Nauczyciel w kosmosie” od chwili jego ogłoszenia przez prezydenta, przez poszukiwanie odpowiedniego nauczyciela i trwające rok szkolenie dla astronautów - po jego niespodziewany, tragiczny finał. W dokumencie widzowie zobaczą również przeprowadzone przez NASA wywiady z dziesięcioma finalistami konkursu i usłyszą, jak McAuliffe przedstawia siebie, jako osobę, która przez całe życie szuka przygód i chce dzielić się z uczniami swoim doświadczeniem. Zaledwie 48 dni przed startem promu kamera zarejestrowała jak nauczycielka, która została astronautką, oprowadza po statku kosmicznym wspierającą ją rodzinę.

„Katastrofa Challengera”, premiera w niedzielę, 24 stycznia, godz. 23:00 tylko na National Geographic Channel


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

ChallengerDisasterTapes_016.jpg

grafika | 2,41 MB

Pobierz
ChallengerDisasterTapes_006.jpg

grafika | 3,66 MB

Pobierz
ChallengerDisasterTapes_011.jpg

grafika | 2,38 MB

Pobierz
Katastrofa_Challengera_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 703 KB

Pobierz
ChallengerDisasterTapes_015.jpg

grafika | 3,23 MB

Pobierz
ChallengerDisasterTapes_005.jpg

grafika | 19,2 MB

Pobierz
ChallengerDisasterTapes_007.jpg

grafika | 3,65 MB

Pobierz
ChallengerDisasterTapes_018.jpg

grafika | 2,58 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.