OD RATOWNICTWA LAWINOWEGO PO ROZŁADUNEK WAGONÓW CARGO -  NOWE WYZWANIA W SERII „PRZEMEK SALETA: NAJCIĘŻSZE ZADANIA” JUŻ W LUTYM

OD RATOWNICTWA LAWINOWEGO PO ROZŁADUNEK WAGONÓW CARGO -  NOWE WYZWANIA W SERII „PRZEMEK SALETA: NAJCIĘŻSZE ZADANIA” JUŻ W LUTYM

Opublikowany

W nowych odcinkach tej serii jej tytułowy bohater - jeden z najsłynniejszych polskich sportowców - chce się sprawdzić w kolejnych najcięższych fachach. Najpierw, wraz z National Geographic Channel, spróbuje swoich sił jako ratownik TOPR-u. Weźmie między innymi udział  w ćwiczeniach ratownictwa lawinowego. Potem z gór przeniesie się nad morze, by na kilka dni zostać rybakiem uczestniczącym w kilkunastogodzinnym połowie bałtyckiego szprota. Z kolei w trzecim odcinku Saleta zasmakuje życia kolejarza pracującego w PKP Cargo.

„Człowiek-orkiestra”: kickbokser, bohater kilku telewizyjnych show, redaktor naczelny magazynu dla gentlemenów, podróżnik, filantrop. Długo by wymieniać zajęcia i pasje Przemka Salety. Ostatnio widzowie mogli oglądać go w pierwszej odsłonie serii National Geographic Channel zatytułowanej „Przemek Saleta: Najcięższe zadania”. Zmagał się w niej z najtrudniejszymi profesjami: był już smolarzem, czołgistą, stoczniowcem i odlewnikiem. Naprawiał autobusy w najstarszej warszawskiej zajezdni, ładował bagaż do samolotów na modlińskim lotnisku, zmagał się z niebezpieczeństwami pracy w zakładach chemicznych, a nawet z pasażerami na gapę jako kontroler biletów w stołecznym ZTM ... ale stale mu mało. Przemek Saleta mówi krótko: „Lubię wyzwania i próbowanie sił w nowych dziedzinach. Dlatego pomysł na program „Przemek Saleta: Najcięższe zadania” od razu mi się spodobał, chętnie sprawdzę się w kolejnych profesjach”.

O ciężką robotę u nas nietrudno. Jak Polska długa od Tatr po Bałtyk wszędzie można znaleźć długą listę wyzwań godnych największych twardzieli. Dlatego w nowych odcinkach Przemek przemierzając Polskę w poszukiwaniu kolejnych zadań będzie się zmagać zarówno z chronicznym zmęczeniem, z oporem materii, jak i z ludzkim stresem towarzyszącym działaniom, od których zależy ludzkie zdrowie lub życie.       

Opisy odcinków:

Odcinek 1: TOPR
W pierwszym odcinku nasz bohater ląduje w Tatrach – zawsze majestatycznie pięknych, czasem dramatycznie niebezpiecznych. W świat, w którym uroda natury miesza się z jej przerażającym obliczem wprowadzać go będą nie lada twardziele - ratownicy TOPR-u.  Pod ich okiem Przemek zmierzy się z przygotowanymi zadaniami. Akcje ratunkowe w górach wymagają bardzo dobrej kondycji, sprawności fizycznej oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem i presją czasu. W końcu chodzi tutaj o ludzkie zdrowie i życie. Zadanie pierwsze to zapoznanie się z ABC lawinowym i zlokalizowanie pozoranta pod lawiną. W kolejnym kroku Saleta spróbuje sił we wspinaczce skalnej, by zaraz po niej przystąpić do transportu rannego, którego trzeba bezpiecznie ściągnąć w noszach z wysokości 1500 metrów. Zadaniem, które przysporzy Przemkowi sporo wyzwań, będzie już samo dotarcie do rannego w jaskini. Na zakończenie, główny bohater będzie się musiał wykazać umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Dotrzymanie kroku TOPR-owcom i zachowanie zimnej krwi to naprawdę najcięższe zadanie.

Odcinek 2. Kutry
Z perspektywy „letniego” turysty, Bałtyk to zwykle sielankowy akwen, co najwyżej ciut za chłodny dla miłośników kąpieli. Zupełnie inaczej nasze morze wygląda z pokładu kutra rybackiego. Tak będzie musiał na nie popatrzeć Przemek Saleta. W kolejnym odcinku serii główny bohater dołączy do załogi jednego z kutrów rybackich. Wypłynie 50 km od strefy brzegowej Bałtyku na kilkunastogodzinny połów szprota. Będzie pomagał przy wydawaniu narzędzi połowowych i wybieraniu sieci, po to, aby chwilę później trafić na kilka godzin pod pokład do lodowatej ładowni, by pomóc w ładowaniu szprotek do skrzyń. Powrót do portu we Władysławowie też nie będzie oznaczać fajrantu. Teraz trzeba rozładować skrzynie na brzeg, a potem zadbać, by ryby się nie zepsuły. Przemek dołączy do zdominowanego przez kobiety zespołu pracowników przetwórni. Będzie tu musiał stanąć do zawodów na szybkość w odgławianiu szprota. Jakby tych zręcznościowych zadań było mu mało, na koniec sam się zgłosi do pomocy w cerowaniu sieci.

Odcinek 3. PKP Cargo
Transport kolejowy to nie tylko wagony, które liczymy czekając w korku przed zamkniętym szlabanem, ale skomplikowana logistyka i serwis, za którymi stoi praca tysięcy ludzi. Na polskim rynku przewoźników kolejowych liderem od lat jest PKP Cargo. Do tej firmy zawita Przemek, by sprawdzić, czy podoła kolejnym ciężkim zadaniom. Swoją pracę rozpocznie od sprzęgania 14-wagonowego składu, asystowaniu w jego załadunku i zabezpieczaniu drzwi wagonów. Następnie trafi do nastawni, aby przekonać się na czym polega zarządzanie ruchem i precyzyjne ustalanie tras kolejowych. Po uzgodnieniu marszruty w nastawni, nie zostanie nic innego jak wczuć się w rolę maszynisty i zasiąść „za sterami” jednego ze składów. Tak, tak – Przemek będzie maszynistą. A co się dzieje, gdy pociąg ulega awarii? Tego bohater programu dowie się, odwiedzając zakłady naprawcze taboru kolejowego w Kluczborku. Tu będzie go czekać zadanie w postaci wymiany łożyska. Kolejny punkt na kolejowej mapie zadań Salety to Ostrów Wielkopolski, w którym mieści się największe centrum serwisowe lokomotyw. Tutaj Przemek będzie mógł wykorzystać siłę swoich mięśni. Przy pomocy specjalnej obrotnicy i „pary w ręku” spróbuje obrócić lokomotywę o masie 120 ton. Chwilę później będzie już asystować na suwnicy przy transporcie ważącej 2 tony przetwornicy. Na zakończenie, jako znany fan motoryzacji, Przemek spróbuje złożyć amortyzator. Czy zmontowany przez niego mechanizm zdoła przejść test na specjalnej maszynie sprawdzającej parametry bezpieczeństwa? Będzie się można tego dowiedzieć oglądając serię.

Premiera serii „Przemek Saleta: Najcięższe zadania” w środę, 17 lutego, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Przemek_Saleta_Najci__sze_zadania_na_National_Geographic_Channel_v2.docx

docx | 708 KB

Pobierz
saleta-6.jpg

grafika | 2,46 MB

Pobierz
saleta2-5.jpg

grafika | 1,63 MB

Pobierz
DSC_8197.jpg

grafika | 9 MB

Pobierz
dobre_11.JPG

grafika | 1,94 MB

Pobierz
DSC_8428.jpg

grafika | 4,91 MB

Pobierz
ekipa_dzien_1_28.JPG

grafika | 6,98 MB

Pobierz
saleta-45.jpg

grafika | 3,58 MB

Pobierz
DSC_8584.jpg

grafika | 6,54 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.