CZY KURDOWIE MOGĄ POKONAĆ ISIS?"Explorer: Walka z Państwem Islamskim" na National Geographic Channel

CZY KURDOWIE MOGĄ POKONAĆ ISIS?"Explorer: Walka z Państwem Islamskim" na National Geographic Channel

Opublikowany

Kim są Kurdowie i czy mogą przyczynić się do unicestwienia DAESH - jednej z najsilniejszych na świecie organizacji terrorystycznych? Odpowiedzi na te pytania poszukują twórcy dokumentu „Explorer: Walka z Państwem Islamskim”. Premiera w poniedziałek, 28 marca o godz. 22:00 tylko na National Geographic Channel.

Kurdowie to największy na świecie naród, który walczy o ustanowienie swojego własnego państwa. Jego położenie na bogatych w ropę terenach sprawia, że od upadku Imperium Osmańskiego, jest ono przedmiotem w polityce wielkich mocarstw. Cały okres XX wieku to dla Kurdów czas krwawo dławionych powstań, szykan, a nawet czystek etnicznych. Dziś w obliczu ekspansji Państwa Islamskiego, oczy całego świata znów zwrócone są na ten waleczny naród, który po raz pierwszy może wybić się na niepodległość. 

W wyjątkowym dokumencie National Geographic Channel pt. „Explorer: Walka z Państwem Islamskim”, przedstawiona zostanie niesamowita determinacja Kurdów w walce o swój naród, o własne państwo, ale przede wszystkim o przetrwanie. Kamery pokażą także prawdziwych bohaterów Bliskiego Wschodu. „Ci, którzy patrzą śmierci w oczy”, czyli peszmergowie, to tradycyjna nazwa kurdyjskich wojowników, którzy są najskuteczniejszą siłą w walkach lądowych przeciwko islamskim ekstremistom. Ostatnie tygodnie ich walki to kolejne sukcesy, które jednak okupują setkami ofiar. Czy najwyższe poświęcenie zostanie przekute w klęskę idei współczesnego kalifatu i suwerenność narodu kurdyjskiego?    

Kurdystan swym zasięgiem obejmuje pogranicza Turcji, Iraku, Iranu i Syrii. W każdym z tych krajów mniejszość kurdyjska traktowana jest inaczej. Podczas gdy po latach cierpień Kurdom udało się uzyskać szeroką autonomię w ramach Państwa Irackiego, to w Turcji, w której stanowią oni jedną piątą społeczeństwa, stale nie brak głosów – także na najwyższym szczeblu - że Kurdowie to terroryści i zagrożenie dla integralności terytorialnej. Kurdystan jest odzwierciedleniem całego Bliskiego Wschodu - spotkać tam można wiele żyjących obok siebie społeczności. Światowe religie oraz przedstawiciele różnych grup etnicznych, włączając Arabów, Ormian, Azerów, Persów, Turków, Żydów, jazydów, chrześcijan oraz muzułmanów, zlewają się w bogatym kulturowo, zintegrowanym środowisku. Pomimo wielu różnic – a może dzięki nim – Kurdowie mogą być kluczem do powstrzymania ISIS, o ile sami nie staną się ofiarami kolejnych rozgrywek wielkich mocarstw zaangażowanych w konflikt bliskowschodni. Twórcy dokumentu „Explorer: Walka z Państwem Islamskim” starają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ten zróżnicowany, choć zjednoczony naród kurdyjski, może przyczynić się do unicestwienia jednej z najsilniejszych organizacji terrorystycznych na świecie.  

„Explorer: Walka z Państwem Islamskim” - premiera w poniedziałek, 28 marca o godz. 22:00 tylko na National Geographic Channel.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_3.jpg

grafika | 6,57 MB

Pobierz
Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_5.jpg

grafika | 7,34 MB

Pobierz
Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 704 KB

Pobierz
Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 558 KB

Pobierz
Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_4.jpg

grafika | 6,53 MB

Pobierz
Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_2.jpg

grafika | 3,43 MB

Pobierz
Explorer_Walka_z_Panstwem_Islamskim_1.jpg

grafika | 520 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.