NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL PRZEDSTAWIA BIOGRAFIĘ PAPIEŻA FRANCISZKA SPRZED PONTYFIKATU

NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL PRZEDSTAWIA BIOGRAFIĘ PAPIEŻA FRANCISZKA SPRZED PONTYFIKATU

Opublikowany

„Franciszek – papież buntownik” to historia życia pierwszego jezuity i południowoamerykańskiego biskupa, który został duchowym przywódcą katolików na całym świecie. Polską premierę będzie można zobaczyć w Niedzielę Wielkanocną, 27 marca, o godz. 21:30 tylko na National Geographic Channel. 

Ówczesny prymas Argentyny, autor wielu książek teologicznych, postać ceniona na całym świecie, zapytany jak by się przedstawił osobie, która go nie zna, odpowiedział: „Jestem Jorge Bergoglio, ksiądz. I tylko tyle, […] tylko to się liczy”. Krótko po swoim wyborze na papieża w 2013 roku, Bergoglio został uznany za niekonwencjonalną osobowość, która chce przywrócić wiarę w prawość kościoła nawet wśród jego największych sceptyków. Zanim jednak pierwszy południowoamerykański kardynał został przywódcą jednej z największych wspólnot religijnych świata, przeszedł dramatyczną drogę, która sprawiła, że jest tym, kim jest.Film „Franciszek – papież buntownik” to niezwykła produkcja, która analizuje wpływ rządów argentyńskiej junty i dramatycznych wyborów podejmowanych przez przyszłego papieża, na jego pontyfikat. To one ukształtowały, urodzonego w niezamożnej rodzinie, młodego ideowca i sprawiły, że stał się on jednym z najbardziej podziwianych i jednocześnie kontrowersyjnych następców św. Piotra w historii kościoła. W godzinnej biografii przedstawiającej drogę życiową i posługę kardynała Bergoglio przed jego rzymskim pontyfikatem, dramatyczne sceny fabularyzowane przeplatają się z archiwalnymi wywiadami.

Wbrew oczekiwaniom rodziny, młody Jorge Bergoglio zrezygnował ze studiów medycznych i idąc za swoim powołaniem przyjął śluby zakonne. Szybko awansował, by zostać prowincjałem zakonu jezuitów w Argentynie. W latach 70. kościół rzymskokatolicki został wciągnięty w wir burzliwych wydarzeń społecznych, wywołanych przez oparte na terrorze rządy dyktatury wojskowej.

Jak potwierdza obecny papież, w tych niebezpiecznych czasach popełnił „setki błędów i grzechów” i nie był w stanie powstrzymać brutalnego terroru junty, który doprowadził do „zniknięcia” tysięcy jej przeciwników. Wystarczy wspomnieć historię dwóch jezuitów. Oo. Franz Jalics i Orlando Yorio zostali zatrzymani i torturowani przez szwadrony śmierci tylko dlatego, że zamieszkali wśród ubogich w faweli i współpracowali z katechetką, która przeszła na stronę partyzantki. To ona - a nie jak zarzucano Bergoglio - stała za ujawnieniem nazwisk zakonników. Znikali i inni ludzie z otoczenia Bergoglio. Wśród nich uwielbiana przez przyszłego papieża przełożona i mentorka, Esther Ballestrino de Careaga, porwana i zamordowana przez członków wojskowego reżimu. Między innymi te bolesne doświadczenia spowodowały, że Bergoglio stał się „biskupem slumsów” - chciał, żeby kościół zwrócił się w kierunku najuboższych wiernych.

Jego poglądy i niekonwencjonalny styl posługi kardynalskiej przysporzyły mu nowych, politycznych wrogów. Z drugiej strony spotykały się też z podziwem zarówno zwykłych ludzi jak i światowych liderów. W filmie biograficznym o Franciszku opowiadać będą m.in. Austen Ivereigh, brytyjski dziennikarz i autor książki „Wielki reformator – Franciszek”, Alberto D'Arezzo, jeden z przyjaciół Bergoglio z dzieciństwa oraz Olga Wornat, argentyńska dziennikarka i autorka książki „Nasza święta matka. Publiczna i prywatna historia kościoła katolickiego”.

W części fabularyzowanej występują kolumbijski aktor Juan David Agudelo, jako młody Jorge Bergoglio oraz Kepa Amuchástegui wcielający się w rolę dorosłego już bohatera filmu.
Produkcja, do której zdjęcia kręcono w Argentynie, Kolumbii i Wielkiej Brytanii, zostanie wyemitowana na antenie National Geographic Channel w 170 krajach i 45 wersjach językowych. Producentem dokumentu jest spółka FOX Telecolombia. Autorem scenariusza i reżyserem jest Patrick Reams.

Polska premiera fabularyzowanego programu dokumentalnego „Franciszek – papież buntownik” w Niedzielę Wielkanocną, 27 marca, o godz. 21:30 tylko na National Geographic Channel.Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

FranciszekPapiezBuntownik_06.jpg

grafika | 505 KB

Pobierz
FranciszekPapiezBuntownik_05.jpg

grafika | 542 KB

Pobierz
Franciszek_-_papie__buntownik_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 704 KB

Pobierz
FranciszekPapiezBuntownik_3.jpg

grafika | 10,3 MB

Pobierz
FranciszekPapiezBuntownik_4.jpg

grafika | 8,8 MB

Pobierz
Franciszek_-_papie__buntownik_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 736 KB

Pobierz
FranciszekPapiezBuntownik_2.jpg

grafika | 15 MB

Pobierz
FranciszekPapiezBuntownik_1.jpg

grafika | 16,4 MB

Pobierz
Franciszek_papiez-buntownik_PLAKAT.jpg

grafika | 366 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.