"Anatomia głupoty według Richarda Hammonda" w kwietniu na National Geographic Channel

"Anatomia głupoty według Richarda Hammonda" w kwietniu na National Geographic Channel

Opublikowany

Niefortunny wypadek? A może raczej brak wiedzy bądź wyobraźni? Richard Hammond powraca, by przedstawić widzom naukową analizę znalezionych w sieci filmików, w których coś poszło nie tak. Nowe, jeszcze bardziej zadziwiające odcinki „Anatomii głupoty według Richarda Hammonda” można oglądać od 12 kwietnia, w każdy wtorek, o godz. 21:00 i 21:30 na National Geographic Channel.

Jak się nie było pilnym uczniem w szkole lepiej nie próbować zostać kaskaderem. Richard Hammond po raz kolejny prezentuje najbardziej odważne i szalone materiały wideo odnalezione w sieci, ukazujące nieszczęśliwe wypadki wyczynowców-amatorów. Następnie wyjaśnia przyczyny niepowodzeń śmiałków, zestawiając je z nieugiętymi prawami nauki – fizyki, chemii czy biologii. Wykorzystuje w tym celu specjalnie przygotowane animacje, a także emituje materiał filmowy w zwolnionym tempie, omawiając go sekunda po sekundzie.

W każdym z odcinków widzowie zobaczą zmagania „bohaterów” w bardzo różnych sytuacjach - począwszy od pływania na desce surfingowej za motorówką, aż po loty dronem. Z pozoru proste i niewinne czynności, takie jak uderzanie piłki kijem do baseball-a i żart z podciąganiem majtek, przeplatane są z wymagającymi umiejętności wyczynami – lotem paralotnią czy skakaniem ze skał. Wszystkie filmiki są bardzo dokładnie analizowane, aby wykazać co i dlaczego nie wyszło zgodnie z pierwotnym założeniem. Obnażają przy tym brak wyobraźni lub wiedzy ryzykantów. Widzowie z kolei mogą sami przekonać się, jak działają poszczególne zjawiska fizyczne, jak np. przyspieszenie dośrodkowe, prawa dynamiki Newtona, a nawet… eksplozje.

Uwaga! Wyczyny śmiałków, które można zobaczyć w programie, są potencjalnie niebezpieczne i z pewnością nie można ich powtarzać samodzielnie w domu.

„Anatomia głupoty według Richarda Hammonda”, premiery od 12 kwietnia w każdy wtorek, godz. 21:00 i 21:30.

Opisy odcinków:
Odcinek 1. Premiera 12 kwietnia, godz. 21:00
Odwrócenie się plecami do praw panujących w przyrodzie może mieć niemiłe skutki. Przekonują się o tym „bohaterowie” pierwszego odcinka, próbujący m.in. latać na paralotni, grać w baseball oraz wykonywać żart z podciągnięciem koledze majtek. Na podstawie wyczynów tych nieszczęśników, Richard Hammond przybliża zasady aerodynamiki, siły rozpędu oraz przyspieszenia dośrodkowego.

Odcinek 4. Premiera 12 kwietnia, godz. 21:30
Siła rozciągania, uderzenia, trzecie prawo dynamiki Newtona? Niektórzy niestety nie uważali w szkole. A na pewno ci, których wyczyny zostaną pokazane w tym odcinku. Zobaczymy, jak można się ośmieszyć i poturbować podczas skakania ze skał, wymachiwania młotem i jazdy na skuterze. Smaczkiem jest akro-joga, czyli połączenie akrobatyki z tradycją indyjską. Niestety, jak wszystkie przytoczone przypadki, nie kończy się ona dobrze.

Odcinek 5. Premiera 19 kwietnia, godz. 21:00
Niektórzy czasem zapominają, jak ważne są zasady bezpieczeństwa. Dołączając do tego lekkomyślność i brak wyobraźni, otrzymamy prawdziwą mieszankę głupoty. Dzisiejsi wyczynowcy pojadą tandemem z podniesionym kołem, pobiegną w ogromnym chomiczym kołowrotku, a także spróbują wspólnych wygłupów na trampolinie.

Odcinek 3. Premiera 19 kwietnia, godz. 21:30
Docieramy do momentu, w którym porzucone zostają rozum, zdrowy rozsądek i poczucie własnego bezpieczeństwa. Przekonali się o tym, co prawda po fakcie, dzisiejsi śmiałkowie. Myśleli, że zjazd rowerem ze schodów, uliczne wyścigi na sankach, a nawet ćwiczenia na drążku, to czynności, które może wykonać każdy. Dla niedowiarków – nie, nie może.

Odcinek 9. Premiera 26 kwietnia, godz. 21:00
Snowboard nie jest zaliczany do najbezpieczniejszych sportów zimowych. Jednak kiedy szusowanie na jednej desce połączymy z brawurą i nieznajomością praw fizyki, to katastrofa jest więcej niż pewna. Jak się okazuje, skonstruowanie rampy do podniebnych akrobacji to zadanie, które przerosło bohaterów odcinka.

Odcinek 11. Premiera 26 kwietnia, godz. 21:30
Ludzie mają w zwyczaju powtarzać: „Nie skacz, przecież możesz sobie zrobić krzywdę!”, jest to oczywiście nonsens – to nie skok, a lądowanie może nieść za sobą zagrożenie. W tym odcinku Richard Hammond przedstawi kilka prostych rad dotyczących prawidłowego lądowania i pokaże przykłady ludzi, którzy się do nich nie zastosowali.

Odcinek 13. Premiera 3 maja, godz. 21:00
Zderzenie twardej nauki z „miękką” głową nie może się skończyć dobrze. Trampolina to świetny przyrząd dla gimnastyków, który pozwala skakać wyżej i dalej, ale również zapewnia lądowanie z większą siłą. Energia potencjalna nie wybacza błędów – przekonali się o tym bohaterowie tego odcinka.

Odcinek 6. Premiera 3 maja, godz. 21:30
Urządzenia, które jeszcze niedawno mogliśmy podziwiać tylko w filmach science-fiction, dziś są dostępne na wyciągnięcie ręki. Niektórzy jednak zapominają, że łatwo tę rękę nimi uszkodzić. Wystarczy nieostrożność lub lekceważące podejście do instrukcji obsługi i mamy gotowy przepis na mały dramat.

Odcinek 7. Premiera 10 maja, godz. 21:00
Im wyżej podniesiemy daną rzecz, tym z większą siłą spadnie. Proste, prawda? Nie dla wszystkich. Podczas podnoszenia (zwłaszcza innych ludzi) należy zapewnić odpowiednie warunki - bezpieczeństwo przede wszystkim. Jeżeli jednak coś pójdzie nie tak, upewnijmy się, że nasz przyjaciel nam pomoże, zamiast kręcić dalej film.

Odcinek 8. Premiera 10 maja, godz. 21:30
Pewnie żaden z wielkich fizyków nie umawiał się na piwo z wrestlerami, ale paradoksalnie mógłby znaleźć z nimi kilka wspólnych tematów. Poza tym, że zapaśnicy są fanami dosyć specyficznej mody (zalecamy tego również nie próbować w domu), to muszą podczas każdej walki mocno nagłówkować się, jak widowiskowo „uderzyć” rywala, aby go jednocześnie nie skrzywdzić. Jednak zawsze znajdzie się czarna owca, która nie odrobiła pracy domowej z fizyki.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Ep301_02_ScienceOfStupidIII.JPG

grafika | 2,03 MB

Pobierz
Ep305_05_ScienceOfStupidIII.JPG

grafika | 1,71 MB

Pobierz
Anatomia_glupoty_wed_ug_Richarda_Hammonda_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 706 KB

Pobierz
Anatomia_glupoty_wed_ug_Richarda_Hammonda_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 914 KB

Pobierz
Ep301_07_ScienceOfStupidIII.JPG

grafika | 4,71 MB

Pobierz
Ep305_03_ScienceOfStupidIII.JPG

grafika | 3,53 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.