Tajemnice grobowca Tutenchamona. Kolejne ekspertyzy potwierdzają teorię o ukrytych wewnątrz pomieszczeniach. 

Tajemnice grobowca Tutenchamona. Kolejne ekspertyzy potwierdzają teorię o ukrytych wewnątrz pomieszczeniach. 

Opublikowany

Badania przeprowadzone przez zespół specjalistów, wspieranych przez Towarzystwo National Geographic, potwierdzają teorię archeologów, że w grobowcu Tutenchamona (in. Tutanchamona) mogą znajdować się dwa niezbadane do tej pory pomieszczenia. Jedno z nich może kryć miejsce pochówku królowej Nefretete (in. Nefertiti). Z tej okazji, National Geographic Channel, we wtorek, 26 kwietnia, o godz. 22:00 wyemituje dokument „Klątwa Tutenchamona”, przedstawiający jedną z najbardziej intrygujących historii związanych ze starożytnym Egiptem.  

Kilka dni temu, ekipa specjalistów, wspieranych przez Towarzystwo National Geographic, po raz drugi przeprowadziła skanowanie radarowe wewnątrz grobowca Tutenchamona, by potwierdzić teorię o ukrytych w jego wnętrzu pomieszczeniach. Badania zostały wznowione po zeszłorocznej głośnej publikacji egiptologa, Nicholasa Reevesa. Brytyjczyk wysnuł tezę, że obok młodego władcy pochowano jego domniemaną macochę, słynną królową Nefretete. 
Kenneth Garrett/ National Geographic/ Egyptian Ministry of Antiquities . Zdjęcia pochodzą z National Geographic: http://news.nationalgeographic.com/2016/04/160401-king-tut-tomb-radar-scan-nefertiti-archaeology/ 

Nowy egipski minister do spraw zabytków, Khaled El-Enany, nie chce na razie mówić o odkryciu, a jedynie o wynikach badań i anomaliach, które trzeba sprawdzić. – Nie szukamy ukrytych pomieszczeń, szukamy prawdy – powiedział na specjalnie zwołanej konferencji w Dolinie Królów.  

Prace badawcze mają zostać udokumentowane w zapowiadanym przez National Geographic Channel programie. Tymczasem już w kwietniu stacja zaprasza widzów do obejrzenia dokumentu „Klątwa Tutenchamona”. Dr Zahi Hawass, jeden z czołowych egiptologów na świecie, bada sprawę „klątw” rzuconych na osoby, które zajrzały do grobowców potężnych egipskich władców i chce ustalić przyczynę śmierci Tutenchamona.

Faraon ten objął władzę około roku 1333 p.n.e. Miał wówczas mniej więcej 10 lat. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e. Podczas swojego panowania przywrócił tradycyjną egipską religię, w miejsce wprowadzonego przez jego ojca monoteistycznego kultu boga słońca Atona. Grób Tutenchamona został odkryty w 1922 roku przez archeologa Howarda Cartera. Znaleziono tam wówczas ponad 5 tysięcy przedmiotów sprzed około 3300 lat, z których część wykonana była z litego złota. 

 „Klątwa Tutenchamona” – emisja we wtorek, 26 kwietnia, o godz. 22:00 na National Geographic Channel.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Klatwa_Tutenchamona_4.jpg

grafika | 2,66 MB

Pobierz
Tajemnice_grobowca_Tutenchamona._Klatwa_Tutenchamona_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 503 KB

Pobierz
Copyright_i_opisy_zdjec_z_grobowca_Tutenchamona.docx

docx | 15,7 KB

Pobierz
Klatwa_Tutenchamona_2.jpg

grafika | 1,52 MB

Pobierz
Klatwa_Tutenchamona_3.jpg

grafika | 2,17 MB

Pobierz
04-tut-scan_National_Geographic.jpg

grafika | 914 KB

Pobierz
Klatwa_Tutenchamona_1.jpg

grafika | 2,16 MB

Pobierz
Tajemnice_grobowca_Tutenchamona._Klatwa_Tutenchamona_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 704 KB

Pobierz
01-tut-scan_National_Geographic.jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.