„Explorer: Oblicza śmierci” w kwietniu na National Geographic Channel 

„Explorer: Oblicza śmierci” w kwietniu na National Geographic Channel 

Opublikowany

Śmierć dotyka wszystkich, niezależnie od płci, rasy czy wykształcenia. Jest czymś naturalnym i uniwersalnym. I choć nie lubimy o niej myśleć na co dzień, to nie ulega wątpliwości, że jest wpisana w nasze życie. National Geographic Channel zaprasza na spotkania z ludźmi, którzy wybrali życie… ze śmiercią. „Explorer: Oblicza śmierci”, premiera w poniedziałek, 25 kwietnia, o godz. 22:00.

Mike Daley z Mercer County Community College prowadzi zajęcia dla osób, które chcą przygotować się do pracy w zakładach świadczących usługi pogrzebowe – ekipa National Geographic Channel będzie im towarzyszyć w zgłębianiu tajników tej specyficznej profesji. Studenci poznają nie tylko teoretyczne podstawy fachu, ale również odbywają zajęcia praktyczne, podczas których uczą się profesjonalnego balsamowania zwłok. To właśnie proces balsamowania, który zaczął gwałtownie rozwijać się po wojnie secesyjnej, wpłynął na rozwój „post mortem”, czyli fotografii pośmiertnej. Nieżyjących członków rodziny umieszczano pośród żywych bądź też fotografowano  z różnymi rekwizytami i w różnych pozach.  

W dzisiejszych czasach wybór tego, co stanie się z naszym ciałem po śmierci stał się nowym sposobem na wyrażenie własnej indywidualności. Są ludzie, którzy decydują się na kremację, inni zaś oddają swoje ciała na potrzeby eksperymentów medycznych. Jeszcze inni… w ogóle nie chcą umierać i szukają sposobów na powrót do życia w przyszłości. Z myślą o nich powstała organizacja Alcor Life Extension Foundation, która zajmuje się zamrażaniem ciał lub mózgów osób, u których stwierdzono zgon, z nadzieją na ich ożywienie, gdy dostępne już będą odpowiednie instrumenty lub procedury medyczne. Dr Max More, dyrektor firmy, wyjaśni w programie „Explorer: Oblicza śmierci” na czym polega ten proces.
Dokument przedstawi również rytuały, które pozwalają ludziom radzić sobie ze śmiercią najbliższych – począwszy od warsztatów, podczas których uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób samodzielnie przygotować ciała zmarłych krewnych do pochówku - aż po wspólne kopanie grobu dla najbliższej osoby.

„Explorer: Oblicza śmierci”, premiera w poniedziałek, 25 kwietnia, o godz. 22:00.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Explorer_Oblicza_smierci_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 474 KB

Pobierz
Explorer_Oblicza_smierci_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 704 KB

Pobierz
5_Mama_and_Papa_Palomares.jpg

grafika | 573 KB

Pobierz
9_Michael_Daley-_in_lab.jpg

grafika | 417 KB

Pobierz
16_Riya_DiCapo_getting_a_tattoo.jpg

grafika | 610 KB

Pobierz
2_Ellen_MacDonald_of_Eloise_Woods01.jpg

grafika | 1020 KB

Pobierz
11_Mortuary_Sciences_Student_Gene_Morales.jpg

grafika | 658 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.