Wojenne tajemnice mazurskiej osady Mamerki na antenie National Geographic Channel. Premiera nowego sezonu serii dokumentalnej „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” już w maju.

Wojenne tajemnice mazurskiej osady Mamerki na antenie National Geographic Channel. Premiera nowego sezonu serii dokumentalnej „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” już w maju.

Opublikowany

Produkcja „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” odsłoni kolejne tajemnice potężnych obiektów wojskowych, stworzonych na rozkaz Hitlera, podczas II wojny światowej. W majowych odcinkach programu widzowie przeniosą się m.in. do Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach na Mazurach, odwiedzą pozostałości po fabryce paliw w Policach, a także przyjrzą się z bliska słynnemu bawarskiemu Orlemu Gniazdu. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” – premiera w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30 na National Geographic Channel.  

Niemieccy naziści przez lata konstruowali niezwykle nowatorskie obiekty wojskowe, które miały zapewnić im hegemonię w Europie. National Geographic Channel pokaże, co pozostało z najbardziej ambitnych megakonstrukcji Hitlera. Przedstawi też życiorysy genialnych inżynierów-projektantów, stojących za każdym z tych przedsięwzięć architektonicznych, by zaraz potem poszukać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ich wynalazki dały początek technologicznej rewolucji, która na zawsze zmieniła oblicze działań wojennych.

W kolejnych sześciu odcinkach serii widzowie poznają tajemnice kryjące się za sukcesem „blitzkrieg” (wojny błyskawicznej). Z kamerą National Geographic Channel odwiedzą centrum dowodzenia tego przedsięwzięcia, ulokowane w Mamerkach, malowniczej osadzie leśnej na Mazurach. Przeniosą się także do Berghof, górskiej willi Adolfa Hitlera, położonej w Bawarii - miejsca, w którym dyktator spędził najwięcej czasu podczas II wojny światowej.

Co dziś pozostało z wzniesionych z wielkim rozmachem kompleksów bunkrów i fortyfikacji? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30 w najnowszym odcinku serii dokumentalnej „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” na National Geographic Channel.


Opisy odcinków majowych:
Odcinek 1. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Wojna błyskawiczna” – premiera w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30.
Europejskie ruiny megakonstrukcji Hitlera nie pozwalają zapomnieć o taktyce wojennej zwanej wojną błyskawiczną („blitzkrieg”). Historyk, James Holland, zabierze widzów m.in. do centrum dowodzenia wojsk niemieckich na froncie wschodnim w Mamerkach - leśnej osadzie na Mazurach - gdzie mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). To właśnie stąd kontrolowano inwazję Niemiec na ZSRR, zwaną operacją „Barbarossa”. Stąd dowodzono działaniami w ramach wojny błyskawicznej. Holland odwiedzi również Police, gdzie mieściła się fabryka paliw produkowanych na potrzeby niemieckiej armii.  

Odcinek 2. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Orle gniazdo” – premiera w niedzielę, 22 maja, o godz. 21:30.
Okolice Berchtesgaden. To miejsce upodobał sobie Adolf Hitler już w latach 20. XX wieku. Początkowo wynajmował tu posiadłość, lecz dzięki zyskom ze sprzedaży książki „Mein Kampf” zakupił rezydencję znaną jako Berghof. Malowniczo położona, górska kwatera Hitlera z biegiem czasu stała się częścią ogromnego, pilnie strzeżonego kompleksu Orle gniazdo. Pomysłodawcą projektu był zaufany współpracownik Hitlera, Martin Bormann, który w krótkim czasie przekształcił spokojną alpejską okolicę w nazistowską enklawę. Orle Gniazdo powstało na szczycie górskim Kehlstein i służyło głównie jako miejsce spotkań dyplomatycznych.

Odcinek 3. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Forteca na wyspie Hitlera” – premiera w niedzielę, 29 maja, o godz. 21:30.
Gdy w lipcu 1940 roku naziści przejęli kontrolę nad Wyspami Normandzkimi, Hitler zlecił budowę ciągu fortyfikacji. Co miesiąc, do wybrzeży wysp przybijały statki z 20 tysiącami ton stali i cementu na pokładzie, by spełnić żądania niemieckiego wodza. Celem Hitlera było zbudowanie zintegrowanego systemu obronnego, jakiego do tej pory nie widział świat. Szereg połączonych stanowisk strzeleckich, wież obserwacyjnych, umocnień i tuneli, miał powstać po to, by odeprzeć atak z morza lub powietrza. Hitlerowi szczególnie mocno zależało na obronie tego terytorium. Nawet wówczas, gdy w 1941 roku jego uwaga skupiła się na Rosji, nadal miał oko na to, co dzieje się w fortecy.

„Wielkie konstrukcje III Rzeszy” – premiera w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30 na National Geographic Channel.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wielkie_Konstrukcje_III_Rzeszy_Wojna_blyskawiczna_2.jpg

grafika | 554 KB

Pobierz
Wielkie_Konstrukcje_III_Rzeszy_Wojna_blyskawiczna_1.jpg

grafika | 9,51 MB

Pobierz
Wielkie_Konstrukcje_III_Rzeszy_Orle_gniazdo_1.jpg

grafika | 11,9 MB

Pobierz
Wielkie_konstrukcje_III_Rzeszy_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 707 KB

Pobierz
Wielkie_konstrukcje_III_Rzeszy_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 685 KB

Pobierz
Wielkie_Konstrukcje_III_Rzeszy_Orle_gniazdo_2.jpg

grafika | 667 KB

Pobierz
Wielkie_konstrukcje_III_Rzeszy_Wojna_blyskawiczna_3.jpg

grafika | 12,9 MB

Pobierz

Czy trzeba być geniuszem, by odpowiadać na ważne pytania? Nowy program National Geographic Channel "Świat według Stephena Hawkinga" pokaże, że to mit.

Kim jestem? Dlaczego tu jestem? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To właśnie pragnienie zdobycia wiedzy i poszerzenia granic swojego zrozumienia sprawiło, że najwięksi myśliciele w historii ludzkości dokonywali na przestrzeni wieków przełomowych odkryć. W nowym programie „Świat według Stephena Hawkinga”, National Geographic Channel i wybitny naukowiec, profesor Stephen Hawking udowadniają, że zwykli ludzie też potrafią analizować naukowe odkrycia, które zrewolucjonizowały świat nauki. „Świat według Stephena Hawkinga”, premiery w każdy wtorek, od 17 maja, o godz. 22:00.