Czy trzeba być geniuszem, by odpowiadać na ważne pytania? Nowy program National Geographic Channel "Świat według Stephena Hawkinga" pokaże, że to mit.

Czy trzeba być geniuszem, by odpowiadać na ważne pytania? Nowy program National Geographic Channel "Świat według Stephena Hawkinga" pokaże, że to mit.

Opublikowany

Kim jestem? Dlaczego tu jestem? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To właśnie pragnienie zdobycia wiedzy i poszerzenia granic swojego zrozumienia sprawiło, że najwięksi myśliciele w historii ludzkości dokonywali na przestrzeni wieków przełomowych odkryć. W nowym programie „Świat według Stephena Hawkinga”, National Geographic Channel i wybitny naukowiec, profesor Stephen Hawking udowadniają, że zwykli ludzie też potrafią analizować naukowe odkrycia, które zrewolucjonizowały świat nauki. „Świat według Stephena Hawkinga”, premiery w każdy wtorek, od 17 maja, o godz. 22:00.

Gospodarzem i narratorem programu „Świat według Stephena Hawkinga” jest słynny fizyk teoretyk, profesor Stephen Hawking. W każdym z sześciu odcinków serii, grupa błyskotliwych ochotników wyłowionych z przysłowiowego tłumu, musi przyjąć sposób rozumowania wielkich naukowców.

„Czy trzeba być geniuszem, aby znaleźć odpowiedzi na ważne pytania? „Świat według Stephena Hawkinga” to projekt, który wpisuje się w moją misję przybliżania nauki wszystkim ludziom” - mówi prof. Stephen Hawking. „Nauka to zbiór przeplatających się ze sobą historii, które pomagają nam zrozumieć wszechświat. W naszym programie zastanawiamy się, czy zwykli ludzie potrafią rozumować jak najwięksi naukowcy. Jestem optymistą i wierzę, że tak jest.”

Program, w którym widzowie zobaczą skomplikowane eksperymenty i niezwykłe pokazy naukowe, odkrywa przed nimi tajemnice biologii ewolucyjnej, astrofizyki i mechaniki kwantowej. Nie zabraknie również ważnych pytań. Kim jesteśmy? Jak powstał wszechświat? Czy człowiek może podróżować w czasie? W każdym odcinku trójka zaproszonych gości o analitycznych umysłach musi wykorzystać swój intelekt, aby określić, jakie wielkie zagadki nauki, zostały rozwiązane na przestrzeni wieków przez najwybitniejszych naukowców w historii ludzkości. 

Program „Świat według Stephena Hawkinga” zabiera uczestników eksperymentów oraz widzów przed telewizorami w podróż w czasie  - przeniesiemy się do starożytnej Grecji, gdzie Eratostenes zmierzył obwód Ziemi oraz odwiedzimy czasy bardziej współczesne, gdy naukowcy, m.in. Edward Hubble, określili odległość dzielącą naszą planetę od galaktyk rozrzuconych po całym Wszechświecie. 


O prof. Stephenie Hawkingu: 
Jest on angielskim fizykiem teoretycznym, kosmologiem, autorem książek popularnonaukowych oraz dyrektorem Centrum Kosmologii Teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Jego dorobek naukowy obejmuje współpracę z Rogerem Penrose nad teorią osobliwości grawitacyjnych w kontekście ogólnej teorii względności oraz twierdzenie, że każda czarna dziura musi emitować promieniowanie, znane jako promieniowanie Hawkinga. Hawking był pierwszym naukowcem, który sformułował teorię kosmologii, u której podstaw leży ogólna teoria względności oraz mechanika kwantowa. Jest też zagorzałym zwolennikiem wieloświatowej interpretacji mechaniki kwantowej. Stephen Hawking jest honorowym członkiem Royal Society of Arts, dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Od prezydenta Obamy otrzymał Medal Wolności. Ogromną popularnością cieszą się jego publikacje popularnonaukowe, w których omawia swoje teorie oraz ogólne założenia kosmologii. Jego książka „Krótka historia czasu” utrzymywała się na liście bestsellerów brytyjskiego dziennika Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni. 

Opisy odcinków:
ODCINEK 1: „Świat według Stephena Hawkinga: Gdzie jesteśmy?” Emisja we wtorek, 17 maja, o godz. 22:00.
Stephen Hawking udowodni swoim gościom, że każdy może myśleć jak geniusz, a matematyka i fizyka mają swoje praktyczne zastosowania. Aby odpowiedzieć na pytanie „gdzie jesteśmy?”, uczestnicy programu spróbują zmierzyć Ziemię, Układ Słoneczny i Wszechświat. Jakimi narzędziami się posłużą? Na pewno nie będzie to linijka i kątomierz. Zamiast tego przepłyną łódką jezioro, polecą helikopterem nad skalnym krajobrazem Nevady i wybiorą się na przejażdżkę po pustyni. Czy dzięki temu uda się im określić, w jakim punkcie kosmosu faktycznie się znajdujemy?

ODCINEK 2: „Świat według Stephena Hawkinga: Kim jesteśmy?” Emisja we wtorek, 24 maja, o godz. 22:00.
Jak się tu znaleźliśmy? Skąd pochodzimy? Czym jest życie? – na te pytania od zarania dziejów starali się odpowiedzieć najwięksi myśliciele i naukowcy, do których należy także Stephen Hawking. Jednak zanim poznamy odpowiedzi, trzeba będzie zadać uczestnikom programu kilka „mniejszych” pytań. Czy nasze życie można porównać do samonapędzającej się maszyny? Czym są molekuły i jaką rolę odgrywają w naszym ciele? Goście Hawkinga ani przez chwilę nie będą się nudzić – zwłaszcza, że czeka ich pokaz fajerwerków, dzięki któremu przeniosą się w czasie do początków życia na naszej planecie. 

ODCINEK 3: „Świat według Stephena Hawkinga: Czy jesteśmy sami?” Emisja we wtorek, 31 maja, o godz. 22:00.
Pomimo coraz bardziej rozwiniętej technologii, naukowcom wciąż nie udało się odnaleźć śladów życia we Wszechświecie. Oczywiście ich wizja kosmicznego życia różni się często od wyobrażeń przeciętnego człowieka. A jak na to pytanie odpowie Stephen Hawking? Jak zwykle za pomocą fizyki, matematyki i logicznego myślenia. Uczestnicy programu tym razem spróbują… policzyć wszystkie gwiazdy w naszej galaktyce. Zastanowią się jakie warunki musi spełnić planeta, żeby powstało na niej życie oraz co zrobić, żeby usłyszeć kosmitów.

ODCINEK 4: „Świat według Stephena Hawkinga: Co jest sensem naszego życia?” Emisja we wtorek, 7 czerwca, o godz. 22:00.
Uczestników programu czeka kolejne intelektualne wyzwanie. Czy wolna wola to tylko iluzja? Jakie prawa rządzą Wszechświatem? Czym jest teoria wielu światów? Goście Stephena Hawkinga tym razem będą musieli zmierzyć się z fizyką kwantową, która wywróciła do góry nogami świat nauki. Jednak zanim poznają tajemnice atomów, wybiorą się na kolację do średniowiecznego zamku, której główną atrakcją będą… lewitujące talerze. Słynny naukowiec zaprosi też swoich gości na martini z oliwką – oczywiście nie będzie to zwykła wizyta w pubie, ale eksperyment, dzięki któremu uczestnicy poznają teorie determinizmu.

ODCINEK 5: „Świat według Stephena Hawkinga: Jak powstał Wszechświat?” Emisja we wtorek, 14 czerwca, o godz. 22:00.
W piątym odcinku programu uczestnicy zmierzą się z kolejnym ważnym pytaniem. Czy uda się im znaleźć na nie odpowiedź? Wszystko zależy jak zawsze od ich inteligencji, zmysłu obserwacji i logicznego myślenia. Tym razem Stephen Hawking zabierze swoich gości w podróż, podczas której odkryją zagadki bolidów wyścigowych i łyżwiarzy. W rozwiązaniu naukowych problemów związanych z powstaniem Wszechświata przydatne okażą się także balony i bieżnia.

ODCINEK 6: „Świat według Stephena Hawkinga: Czy człowiek może podróżować w czasie?” Emisja we wtorek, 21 czerwca, o godz. 22:00.
Ostatni odcinek programu odkryje przed widzami zagadki czasu, które od wieków trapiły największych myślicieli w historii ludzkości. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy podróże w czasie są możliwe, goście Stephena Hawkinga odwiedzą Nowy Jork. Kolejna fascynująca podróż upłynie im pod znakiem sportowych aut DeLorean, zegarów oraz gigantycznej czarnej dziury, która może być kluczem do poznania prawdy o czasie.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Swiat_wedlug_Stephena_Hawkinga_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 1,17 MB

Pobierz
Swiat_Wedlug_Stephena_Hawkinga_Kim_jestesmy_1.jpg

grafika | 7,01 MB

Pobierz
Swiat_wedlug_Stephena_Hawkinga_2.jpg

grafika | 199 KB

Pobierz
Swiat_Wedlug_Stephena_Hawkinga_Czy_czlowiek_moze_podrozowac_w_czasie_4.jpg

grafika | 3,89 MB

Pobierz
Swiat_wedlug_Stephena_Hawkinga_4.jpg

grafika | 1,78 MB

Pobierz
Swiat_Wedlug_Stephena_Hawkinga_Czy_czlowiek_moze_podrozowac_w_czasie_3.jpg

grafika | 3,48 MB

Pobierz
Swiat_wedlug_Stephena_Hawkinga_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 707 KB

Pobierz
Swiat_Wedlug_Stephena_Hawkinga_Kim_jestesmy_5.jpg

grafika | 6,78 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.