Lipiec na antenie National Geographic Channel
Lipiec na antenie National Geographic Channel

Lipiec na antenie National Geographic Channel

Opublikowany

W lipcu ponownie odpalimy wehikuł czasu i przeniesiemy się kilka dekad wstecz... Wszystko za sprawą nowej serii dokumentalnej "Pokolenie X: świat to za mało". Z kolei program "Explorer: Zabytki we krwi" ujawni, w jaki sposób europejscy kolekcjonerzy sponsorują... ISIS. Kamery National Geographic Channel zabiorą nas również do krainy faraonów - seria "Egipt - strażnicy skarbów" pokaże żmudną walkę o to, by tłumy turystów znów chciały podziwiać zapierające dech w piersiach piramidy i antyczne grobowce. Również w tym miesiącu zobaczymy, jak ekspertka survivalowa i archeolog smakują "Życia pierwotnych", a także dowiemy się dlaczego cały czas trwa walka o najstarszy park narodowy Afryki w dokumencie "Bitwa o Wirungę". 

Pokolenie X: świat to za mało
X: The Generation That Changed The World
Premiery w każdą niedzielę, od 31 lipca, o godz. 21:30.
(6x60 min.)

Czas ponownie odpalić wehikuł czasu! Tym razem prześledzimy wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały wpływ na ukształtowanie się pokolenia X – ludzi urodzonych w latach 1961-1981. Każdy z epizodów poświęcony będzie określonemu aspektowi życia, przedstawi również największe osiągnięcia tej grupy. Dowiemy się, w jaki sposób rozwój technologii – począwszy od kieszonkowego kalkulatora aż po narodziny Google’a - przewroty społeczne i polityczne czy powstanie kultury masowej, zmieniły ich codzienność. W jaki sposób na nowo zdefiniowali pojęcie rodziny, a także sposób postrzegania osób odmiennej rasy czy podejście do praw kobiet. W programie zobaczymy wywiady z przedstawicielami pokolenia X, wśród których warto wymienić choćby Courtney Love, Sarę Palin, Kevina Smitha czy Juliana Assange’a.

Explorer: Zabytki we krwi
Explorer: Looting aka Blood Antiquities
Premiera w poniedziałek, 4 lipca, o godz. 22:00.
(1x60 min.)

Egipskie grobowce, antyki z Angkoru, ruiny miast Majów, a nawet relikty z okresu II wojny światowej często stają się obiektami grabieży. Szabrownictwo nie jest niczym nowym - istnieje tak długo, jak sama sztuka. Rabusiami są zazwyczaj pojedynczy ludzie lub grupy, które próbują szybko się wzbogacić albo organizacje reżimowe poszukujące źródeł finansowania. Nabywcy są bardzo różni - począwszy od bogatych kolekcjonerów sztuki, poprzez znane domy aukcyjne - aż po muzea. ISIS poszło o krok dalej i wyznacza nowe reguły tej gry. Grabieże syryjskich zabytków zaczynają stawać się jednym z głównych źródeł finansowania ich działalności i podstawą propagandy. Aktywności te przyczyniają się do gwałtownego niszczenia dziedzictwa narodowego Syrii, i co ważniejsze, zaczynają przenikać do publicznej świadomości bez napiętnowania. Kupcy z Europy i Ameryki pomagają finansować najbardziej niebezpieczną i okrutną organizację terrorystyczną naszych czasów. Dokument „Explorer: Zabytki we krwi” odsłoni newralgiczne miejsca świata sztuki, w którym złupione kosztowności niejednokrotnie stawały się źródłem finansowania grup przestępczych i aktów terroryzmu.  

Egipt - strażnicy skarbów
Egypt's Treasure Guardians aka Guardians of Ancient Egypt
Premiera w poniedziałek, 11 lipca, o godz. 22:00.
(1x60 min.)

Egipt jest miejscem kryjącym najcenniejsze skarby archeologiczne na Ziemi. Historia tego kraju budzi jednak nie tylko zachwyt, ale również napawa lękiem. Bogactwa krainy faraonów stały się przyczyną rozwoju „przemysłu” archeologicznego na ogromną skalę. Tysiące badaczy z różnych zakątków świata przyjeżdżało tu w poszukiwaniu nowych zdobyczy, dziesiątki tysięcy rekrutów zaciągało się do służb mundurowych i porządkowych celem zachowania oraz ochrony starożytnych artefaktów i monumentów. Egipt, w czasach swojej świetności, przyciągał miliony turystów z całego świata, spragnionych widoku potężnych piramid, grobowców i monumentalnych świątyń. W 2011 roku wszystko się zmieniło... Rewolucja narodowa pogrążyła Egipt w chaosie. Turyści zniknęli, szabrownicy zrabowali drogocenne przedmioty, a państwu zaczęło brakować pieniędzy na ochronę liczącego tysiące lat dziedzictwa. Na horyzoncie pojawiło się jednak światełko nadziei na lepsze jutro. Egiptolog, Tarek Tawfik, stanął na czele projektu mającego na celu budowę największego światowego muzeum, które stałoby się kolejnym ważnym symbolem Egiptu. Wraz z grupą badaczy chce przywrócić dawną świetność tej kulturze i tchnąć w nią nowe życie.  

Explorer: Bitwa o Wirungę
Explorer: Battle for Virunga
Premiera w poniedziałek, 25 lipca, o godz. 22:00.
(1x60 min.)

Park Narodowy Wirunga, założony w 1925 roku, jest najstarszym tego typu obszarem w Afryce. Położony we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, jest domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, takich jak goryle górskie czy słonie leśne. Rozległy teren parku obejmuje ośnieżone góry, wulkany, mokradła, a także Jezioro Edwarda. Pomimo tego, że Park Narodowy Wirunga został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1979 roku, cały czas trwa walka o zachowanie jego naturalnych bogactw. Nieustanny konflikt między jego obrońcami a tymi, którzy chcą go eksploatować m.in. kłusownikami czy handlarzami węglem drzewnym, zagraża nie tylko bezpieczeństwu ludzi  i zwierząt, ale ma również wpływ na jego dalsze przetrwanie.   

Życie pierwotnych
The Great Human Race
Premiery w każdą niedzielę, od 31 lipca, o godz. 17:00
(10x60 min.)

Miliony lat temu nasi przodkowie zasiedlili surowe i niedostępne wcześniej obszary Ziemi. Przez kolejne millennia opierali się suszom i zlodowaceniom, nie tylko po to, by przetrwać, ale po to, by stać się dominującym gatunkiem na naszej planecie. Czy możemy dokonać tego ponownie? Archeolog Bill Schindler oraz ekspertka survivalowa Cat Bigney, postanowili podjąć wyzwanie i żyć tak, jak najbardziej prymitywni przedstawiciele rodzaju ludzkiego. Podążając wzdłuż globu, stawiają czoła tym samym wyzwaniom i ograniczeniom, z którymi niegdyś musieli sobie poradzić nasi praprzodkowie. Próbują przetrwać, wykorzystując narzędzia dostępne ludziom w danym okresie historii. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy współczesny człowiek nadal posiada wszystkie te cechy oraz umiejętności, które były potrzebne, by rodzaj ludzki mógł przetrwać  i zdominować glob? 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Explorer_Bitwa_o_Wirunge_1.JPG

grafika | 8,99 MB

Pobierz
Propozycje_programowe_National_Geographic_Channel_lipiec_2016.pdf

pdf | 1,8 MB

Pobierz
Propozycje_programowe_National_Geographic_Channel_lipiec_2016.doc

doc | 6,66 MB

Pobierz
Explorer_Zabytki_we_krwi_1.jpg

grafika | 7,15 MB

Pobierz
Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_1.jpg

grafika | 13,2 MB

Pobierz
Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_2.JPG

grafika | 2,8 MB

Pobierz
Egipt_straznicy_skarbow_1.JPG

grafika | 6,52 MB

Pobierz
Ep101_009_Zycie_pierwotnych_1.jpg

grafika | 16,3 MB

Pobierz
Explorer_Bitwa_o_Wirunge_2.jpg

grafika | 5,98 MB

Pobierz
Ep101_Zycie_pierwotnych_2.jpg

grafika | 10,2 MB

Pobierz
Explorer_Zabytki_we_krwi_2.jpg

grafika | 6,04 MB

Pobierz
Egipt_straznicy_skarbow_2.JPG

grafika | 5,99 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.