Syryjskie dziedzictwo w rękach paserów, czyli o tym, jak europejscy kolekcjonerzy sponsorują ISIS. 

Syryjskie dziedzictwo w rękach paserów, czyli o tym, jak europejscy kolekcjonerzy sponsorują ISIS. 

Opublikowany

Po pięciu latach wyniszczającej wojny domowej, syryjskie zabytki są plądrowane przez bojowników DAESH, a następnie sprzedawane na rynkach Europy Zachodniej. W programie „Explorer: Zabytki we krwi” dziennikarz śledczy, Inigo Gilmore, próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób cenne antyki przekraczają granice państw Bliskiego Wschodu i trafiają m.in. na Stary Kontynent. Kto zajmuje się ich przemytem? I wreszcie, kim są nabywcy drogocennych reliktów przeszłości i jednocześnie bezwiedni fundatorzy działalności ISIS? „Explorer: Zabytki we krwi” – premiera w poniedziałek, 4 lipca, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel. 

Grabieże syryjskich zabytków nazywane są przez niektórych ekspertów największą zbrodnią przeciwko dziedzictwu kulturowemu od czasów II wojny światowej. Działalność ta zaczyna stawać się jednym z głównych źródeł finansowania i podstawą propagandy DAESH. Przyczynia się również do gwałtownego niszczenia spuścizny historycznej Syrii. Dodatkowo, co ważniejsze, zaczyna przenikać do publicznej świadomości bez napiętnowania. Bogaci kupcy z Europy i Ameryki pomagają finansować najbardziej niebezpieczną i okrutną organizację terrorystyczną naszych czasów.  

W programie dokumentalnym „Explorer: Zabytki we krwi”, dziennikarz śledczy, Inigo Gilmore, który zajmował się przez lata opisywaniem konfliktów na Bliskim Wschodzie, odkrywa kulisy handlu złupionymi dziełami sztuki. Dziś proceder ten ma się bardzo dobrze i działa na ogromną skalę. Gilmore, wcielając się w kupca antycznych kosztowności stanie oko w oko z paserami, negocjując z nimi m.in. zakup hetyckiej główki rzeźbionej w drewnie. Czy uda mu się sfinalizować „transakcję”? W kolejnych ujęciach, z pomocą zaufanych informatorów, dziennikarz dociera do osób, które uczestniczą w paserskim procederze i próbuje dowiedzieć się, jaką drogę przemierzają artefakty, by trafić na bogate zachodnie rynki. Stara się też znaleźć odpowiedź na pytanie kto i ile jest w stanie za nie zapłacić.

„Explorer: Zabytki we krwi” – premiera w poniedziałek, 4 lipca, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Explorer_zabytki_we_krwi_4.jpg

grafika | 647 KB

Pobierz
Explorer_Zabytki_we_krwi_2.jpg

grafika | 6,04 MB

Pobierz
Explorer_Zabytki_we_krwi_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 577 KB

Pobierz
Explorer_Zabytki_we_krwi_1.jpg

grafika | 7,15 MB

Pobierz
Explorer_zabytki_we_krwi_3.jpg

grafika | 6,05 MB

Pobierz
Explorer_Zabytki_we_krwi_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 703 KB

Pobierz

Czy kraina faraonów znów stanie się turystyczną potęgą? 

Egipt - kraina faraonów, świątyń i piramid, kolebka cywilizacji. Niegdyś przyciągał miliony turystów spragnionych widoku majestatycznych monumentów. Dziś, pogrążony w chaosie, boryka się z rozwiniętym na szeroką skalę szabrownictwem. Jest jednak grupa ludzi, która walczy o to, by na dobre zażegnać trwający od kilku lat kryzys i sprawić, by Egipt znów stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. „Egipt – strażnicy skarbów” – premiera w poniedziałek, 11 lipca, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel.