Czy kraina faraonów znów stanie się turystyczną potęgą? 

Czy kraina faraonów znów stanie się turystyczną potęgą? 

Opublikowany

Egipt - kraina faraonów, świątyń i piramid, kolebka cywilizacji. Niegdyś przyciągał miliony turystów spragnionych widoku majestatycznych monumentów. Dziś, pogrążony w chaosie, boryka się z rozwiniętym na szeroką skalę szabrownictwem. Jest jednak grupa ludzi, która walczy o to, by na dobre zażegnać trwający od kilku lat kryzys i sprawić, by Egipt znów stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. „Egipt – strażnicy skarbów” – premiera w poniedziałek, 11 lipca, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel. 

Egipt jest miejscem kryjącym najcenniejsze skarby archeologiczne na Ziemi. W czasach swojej świetności przyciągał miliony turystów z całego świata. W 2011 roku wszystko się jednak zmieniło... Rewolucja narodowa pogrążyła kraj w chaosie, turyści przestali przyjeżdżać z obawy o swoje bezpieczeństwo, a grabieże drogocennych artefaktów i nielegalne wykopaliska stały się codziennością. Są jednak ludzie, którzy chcą tchnąć w ten kraj nowe życie i przywrócić mu dawną świetność. Egiptolog, Tarek Tawfik, stanął na czele projektu budowy największego w historii muzeum archeologicznego poświęconego starożytnemu Egiptowi, zwanego Muzeum Egiptu (Grand Egyptian Museum). Obiekt powstaje w sąsiedztwie piramid w Gizie, docelowo zajmie powierzchnię około 50 ha, zaś jego otwarcie zaplanowane jest na 2018 rok. 


Znajdzie się w nim m.in. 30 tysięcy antycznych zabytków, które nigdy wcześniej nie zostały wystawione na widok publiczny, w tym artefakty z grobowca Tutenchamona. To właśnie one mają stać się magnesem, który na nowo przyciągnie rzesze zwiedzających. W ukończonym obecnie centrum konserwacji, będącym częścią budowli, do ekspozycji przygotowywane są najbardziej drogocenne znaleziska, które cały czas trafiają tu z całego kraju. Jednak Egiptowi wciąż potrzeba czegoś więcej – nowych odkryć i funduszy z zagranicy. Dlatego też władze wydają zgody na prowadzenie badań archeologicznych naukowcom z różnych zakątków świata, mając nadzieję, że pomoże im to w odbudowaniu podupadającej gospodarki.

„Egipt – strażnicy skarbów” – premiera w poniedziałek, 11 lipca, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Egipt_-_stra_nicy_skarbow_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 703 KB

Pobierz
Egipt_straznicy_skarbow_4.JPG

grafika | 4,77 MB

Pobierz
Egipt_straznicy_skarbow_1.JPG

grafika | 6,52 MB

Pobierz
Egipt_straznicy_skarbow_2.JPG

grafika | 5,99 MB

Pobierz
Egipt_-_stra_nicy_skarbow_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 594 KB

Pobierz
Egipt_straznicy_skarbow_3.JPG

grafika | 5,08 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.