Zagubieni w chaosie outsiderzy czy świadkowie przełomowych wydarzeń historycznych?

Zagubieni w chaosie outsiderzy czy świadkowie przełomowych wydarzeń historycznych?

Opublikowany

Czas ponownie odpalić wehikuł czasu! Tym razem prześledzimy wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie wywarły wpływ na ukształtowanie się pokolenia X, czyli osób urodzonych w latach 1961-1981. Zobaczymy, jak narodziny kultury masowej, rozwój nowych technologii, przewroty polityczne i społeczne na zawsze zmieniły ich życie. „Pokolenie X: świat to za mało” premiera w niedzielę, 31 lipca, o godz. 21:30 na antenie National Geographic Channel. 

Często nazywani outsiderami, poszukujący sensu własnej egzystencji, pracujący od świtu do zmierzchu, choć odrzucający wyścig szczurów i przesadny konsumpcjonizm – generacja X. To wszyscy ci, którzy urodzili się gdzieś między „baby boomers” a „millennialsami” - pokolenie lat 1961-1981 – w Polsce nazywane również „pokoleniem PRL”. W nowym programie dokumentalnym „Pokolenie X: świat to za mało”, prześledzimy wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały wpływ na ukształtowanie się przedstawicieli tej generacji. Dowiemy się, w jaki sposób rozwój technologii – począwszy od kieszonkowego kalkulatora aż po narodziny Google’a - przewroty społeczne i polityczne czy powstanie kultury masowej zmieniły ich codzienność. Jak na nowo zdefiniowali pojęcie rodziny, a także sposób postrzegania osób odmiennej rasy czy podejście do praw kobiet. Ponownie będziemy świadkami ustąpienia Richarda Nixona - pierwszej w historii rezygnacji z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, zobaczymy panikę, jaką wywołały w społeczeństwie coraz częstsze zachorowania na AIDS, które nie zdarzały się już tylko wśród „zwykłych” obywateli, ale również w świecie gwiazd Hollywood. 

W każdym z odcinków widzowie obejrzą wywiady z przedstawicielami pokolenia X, wśród których warto wymienić choćby Courtney Love, Sarah Palin, Kevina Smitha czy Juliana Assange’a.
„Pokolenie X: świat to za mało” premiera w niedzielę, 31 lipca, o godz. 21:30 na antenie National Geographic Channel.

OPISY ODCINKÓW
Odcinek 1. „Pokolenie X: świat to za mało. Alternatywne, czyli masowe”. Premiera w niedzielę, 31 lipca, o godz. 21:30. 
Kiedy pierwsi przedstawiciele pokolenia X uczęszczali do szkoły podstawowej, trzystu Amerykanów tygodniowo ginęło na wojnie w Wietnamie. Doniesienia z frontu były codziennością dorastających wówczas „Iksów”. Podobnie jak niepokoje związane z aferą Watergate i kryzysem politycznym. To właśnie pokolenie X było świadkiem rezygnacji prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona, z piastowanego stanowiska. W tym odcinku zobaczymy wywiady z m.in. amerykańskim politykiem Gavinem Newsonem, piosenkarką Courtney Love czy aktorką Molly Ringwald.

Odcinek 2. „Pokolenie X: świat to za mało. Szczere wyznania”. Premiera w niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 21:30.
W kolejnym odcinku przyjrzymy się największym obawom, jakie towarzyszyły pokoleniu X w okresie ich młodości. Życie w czasach zimnej wojny, okresie napiętych stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim, nie należało do spokojnych. Ponadto wypadek w elektrowni jądrowej w stanie Pensylwania, który był jednym z najpoważniejszych tego typu, a następnie brak szczegółowych wyjaśnień ze strony władz państwowych, doprowadziły do narastania obaw społecznych wobec energetyki jądrowej. Rozpoczęła się wojna przeciwko niewidzialnemu i śmiertelnemu wrogowi. W odcinku wystąpią m.in. twórca WikiLeaks Julian Assange oraz amerykańska polityk Sarah Palin.

Odcinek 3. „Pokolenie X: świat to za mało. A na Ziemi zapanuje postęp technologiczny”. Premiera w niedzielę, 14 sierpnia, o godz. 21:30.
Pokolenie X, dorastające w erze „Star Treka”, zostało wychowane w przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych. To właśnie oni byli świadkami lądowania człowieka na księżycu – to, co do tej pory nieosiągalne stało się na ich oczach rzeczywistością. Generacja „Iksów” mogła korzystać ze zdobyczy rozwijającej się technologii – widzowie prześledzą ten proces - począwszy od powstania kieszonkowego kalkulatora - aż do rozwoju Google’a i innych wynalazków, które zrewolucjonizowały świat. W programie zostaną zaprezentowane wywiady m.in. z aktorką Molly Ringwald czy Andym Hertzfeldem, współtwórcą Macintosha.

Odcinek 4. „Pokolenie X: świat to za mało. Punkty zwrotne”. Premiera w niedzielę, 21 sierpnia, o godz. 21:30. 
W odcinku tym zobaczymy, w jaki sposób przełomowe wydarzenia z okresu młodości pokolenia X, doprowadziły do zmian w życiu społecznym, gospodarczym, a nawet w sposobie myślenia społeczeństw. Dowiemy się również, w jaki sposób hip-hopowa kultura stała się nieodłącznym elementem życia przedstawicieli tej generacji. I wreszcie, w jaki sposób kryzys naftowy przełożył się na sposób ich życia i funkcjonowania. W programie zobaczymy wywiady m.in. z pionierami hip-hopu, dziennikarzami czy przedstawicielami stacji muzycznej MTV.

Odcinek 5. „Pokolenie X: świat to za mało”. Rodzina inaczej”. Premiera w niedzielę, 28 sierpnia, o godz. 21:30.
Tym razem dowiemy się, w jaki sposób zmienił się społeczny sposób postrzegania tak fundamentalnej kwestii, jaką jest rodzina. Prześledzimy wydarzenia, które dorowadziły do tego, że zezwolono na zawieranie małżeństw jednopłciowych, a także w jaki sposób pierwsze reality show, dokumentujące życie amerykańskiej rodziny, stało się symbolem generacji małżeństw, które się rozwodzą.

Odcinek 6. „Pokolenie X: świat to za mało. The Politics of X”. Premiera w niedzielę, 4 września, o godz. 21:30.
 W jaki sposób ewoluowało życie polityczne – co zmieniło się od czasów, gdy pokolenie X rodziło się i dorastało? Szukając odpowiedzi na to pytanie przyjrzymy się, transformacji społecznego podejścia do kobiet, które śmielej zaczęły walczyć o swoje prawa, a także do osób o odmiennym kolorze skóry. Odcinek zwieńczą wybory z 2008 roku, kiedy rywale polityczni – przedstawiciele generacji X - Barack Obama i Sarah Palin znaleźli się w centrum uwagi opinii publicznej i na zawsze zmienili bieg historii.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_4_odcinek_5.JPG

grafika | 2,8 MB

Pobierz
Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_na_National_Geographic_Channel.doc

doc | 734 KB

Pobierz
Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 1,02 MB

Pobierz
Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_2_odcinek_1.jpg

grafika | 1,64 MB

Pobierz
Pokolenie_X_swiat_to_za_malo_1_odcinek_1.jpg

grafika | 7,31 MB

Pobierz
PokolenieX_Swiat_to_za_Malo_3_odcinek_6.JPG

grafika | 1,08 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.