National Geographic Channel przedstawia nową serię dokumentalną "Za linią wroga" poświęconą współczesnym bohaterom wojennym

National Geographic Channel przedstawia nową serię dokumentalną "Za linią wroga" poświęconą współczesnym bohaterom wojennym

Opublikowany

W pierwszym odcinku programu „Za linią wroga: Misja w Mogadiszu” amerykańscy żołnierze po raz pierwszy spotykają się po latach przed kamerą i ujawniają wstrząsające szczegóły jednej z najbardziej dramatycznych operacji militarnych w całej wojskowej historii Stanów Zjednoczonych od czasów wojny w Wietnamie. Krwawego starcia, które stało się tematem głośnej książki i filmu „Helikopter w ogniu” – bitwy w Mogadiszu. 

„Za linią wroga” – premiery w każdą środę, od 3 sierpnia, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel.

Bycie pozostawionym za linią wroga, to najgorsza rzecz, jaka może przytrafić się podczas walki. To sytuacja, na której okoliczność ćwiczeni są wszyscy żołnierze, ale niewielu z nich jej doświadcza, a jeszcze mniej jest w stanie przeżyć. W nowym programie dokumentalnym „Za linią wroga”, stworzonym przez producentów głośnej produkcji National Geographic Channel „Koszmarna wyprawa”, widzowie usłyszą wstrząsające relacje z pola walki, zobaczą realistyczne rekonstrukcje wydarzeń oraz archiwalne zdjęcia ukazujące w nowym świetle współczesnych bohaterów wojennych i agentów specjalnych, którym pomimo minimalnych szans na przeżycie udało się przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi.

Piloci zestrzeleni na terytorium wroga, oddziały, które zapuściły się do stref śmierci oraz agenci specjalni wykonujący tajne misje, które nagle wymknęły się spod kontroli - wszyscy ci bohaterowie opowiedzą, jak udało im się przeżyć dzięki męstwu i odwadze. Naturalistyczne i niezwykle sugestywne sceny rekonstrukcji wydarzeń przeplatane materiałami archiwalnymi są wiernym zapisem najbardziej dramatycznych epizodów współczesnych wojen. Bohaterowie serii cały czas rozpamiętują te wydarzenia, które kładą się cieniem na ich obecnym życiu i rzutują na ich przyszłość. Żywe wspomnienia i emocje z przeszłości wracają do nich w najbardziej niespodziewanych miejscach i sytuacjach.

W pierwszym odcinku programu „Za linią wroga: Misja w Mogadiszu” widzowie poznają prawdziwe losy członków załogi dwóch helikopterów Black Hawk zestrzelonych podczas krwawych walk amerykańskich jednostek specjalnych z somalijska milicją, do których doszło w Mogadiszu i które stały się tematem bestselerowej powieści i głośnego filmu. Pilot zestrzelonego śmigłowca i dwaj żołnierze biorący udział w walkach w Somalii, po raz pierwszy spotykają się po latach przed kamerą i ujawniają wstrząsające szczegóły jednej z najbardziej dramatycznych operacji militarnych w całej wojskowej historii Stanów Zjednoczonych od czasów wojny w Wietnamie.

Pełne emocji wspomnienia Randy'ego Ramaglii i Keniego Thomasa, byłych żołnierzy US Army Rangers oraz pilota śmigłowca Black Hawk, Mike'a Duranta przedstawiają w szczegółach dramatyczną walkę o życie, jaką stoczyli, kiedy przeprowadzana w 1993 roku operacja przybrała dramatyczny obrót. Byli oni członkami liczącego 120 żołnierzy oddziału złożonego z jednostki specjalnej Delta Force i batalionu Rangers, który stał się celem nieoczekiwanego ataku ze strony przeważających sił somalijskich.

Ramaglia i Thomas opisują przerażające i brutalne nocne walki z nacierającymi oddziałami somalijskiej milicji. Durant, który pilotował jeden z zestrzelonych śmigłowców, był przetrzymywany w niewoli i torturowany przez 11 długich dni. Opowiada o emocjonalnych, fizycznych i psychologicznych konsekwencjach swoich dramatycznych doświadczeń. Tak wspomina minuty po zestrzeleniu jego helikoptera: „Poczułem ból przeszywający moje ciało... Nie mogłem się ruszyć, nie mogłem biec, nie byłem w stanie się ukryć. Słyszałem, że wokół mnie zaczął gromadzić się rozwścieczony tłum. Trudno jest mi to wyjaśnić, ale miałem poczucie, że śmierć jest blisko. Wiedziałem, że kiedy mnie znajdą, to najprawdopodobniej mnie zabiją. Pamiętam wyraźnie przesuwające się po niebie chmury i moje przeświadczenie, że to ostatnia rzecz, jaką widzę w życiu”.

W kolejnych pięciu odcinkach widzowie usłyszą także relacje podpułkownika Dale'a Zelko, którego bombowiec Nightwalk został zestrzelony nad Serbią podczas misji NATO, Chrisa Ryana, członka brytyjskiej jednostki specjalnej Special Air Services, który odłączył się od swojego oddziału i uciekając przed wrogiem opuścił terytorium Iraku, spędzając siedem dni i osiem nocy na pustyni oraz agentów specjalnych agencji antynarkotykowej DEA, Charliego Martineza i Kelley'a McCullougha, których misja wywiadowcza podczas wojny antynarkotykowej w Kolumbii zakończyła się rozlewem krwi.

Seria dokumentalna „Za linią wroga” została wyprodukowana przez Raw TV dla National Geographic Channels. Producentem wykonawczym ze strony Raw TV był Mark Lewis. Producentem serialu był Sam Starbuck, a obowiązki producenta nadzorującego pełnił Simon Mills. Robert Palumbo pełnił ze strony National Geographic Channel obowiązki producenta wykonawczego, Matt Renner wiceprezesa ds. produkcji, a Tim Pastore prezesa ds. produkcji i programów własnych. Premiera odbędzie się w 171 krajach i 45 wersjach językowych.

„Za linią wroga” – premiery w każdą środę, od 3 sierpnia, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel.

OPISY ODCINKÓW
Odcinek 1. „Za linią wroga: Misja w Mogadiszu” – premiera w środę, 3 sierpnia, o godz. 22:00.
Widzowie National Geographic Channel poznają prawdziwą historię dwóch helikopterów Black Hawk zestrzelonych podczas krwawych walk w Mogadiszu pomiędzy amerykańskimi jednostkami specjalnymi i somalijską milicją. Te dramatyczne wydarzenia zostały opisane w bestselerowej powieści i głośnym filmie „Helikopter w ogniu”. Pilot zestrzelonego śmigłowca oraz dwóch żołnierzy biorących udział w walkach w Somalii, którzy po raz pierwszy od tamtych wydarzeń spotykają się przed kamerą, przytaczają wstrząsające szczegóły jednej z najbardziej dramatycznych operacji militarnych w całej wojskowej historii Stanów Zjednoczonych od czasów wojny w Wietnamie.

Odcinek 2. „Za linią wroga: Do piekła i z powrotem” – premiera w środę, 10 sierpnia, o godz. 22:00.
Sześć lat po wybuchu wojny w Afganistanie, Zielone Berety- elitarna jednostka specjalna wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych - planuje atak na górską twierdzę talibów w owianej złą sławą dolinie Shok. Zrzuceni na dno stromego wąwozu żołnierze zostali zwabieni w śmiertelną zasadzkę, znienacka zaatakowani, zepchnięci pod nieosłonięty występ skalny i ostrzelani ze wszystkich stron. Oddział, nad którym lepiej uzbrojeni talibowie mieli przewagę liczebną, doznał ciężkich strat w ludziach. Dwóch żołnierzy, którzy brali udział w tej krwawej potyczce, przedstawia przed kamerą niezwykłe szczegóły stoczonej walki i wspomina w jaki sposób, pomimo ciężkich obrażeń, udało im się przez siedem godzin odpierać ataki wroga, zanim ewakuowali rannych i bezpiecznie wrócili do bazy.

Odcinek 3. „Za linią wroga: Pułapka w Iraku” – premiera w środę, 17 sierpnia, o godz. 22:00.
Ośmiu żołnierzy brytyjskiej jednostki specjalnej SAS (Special Air Services), zostało wysłanych na tajną misję podczas wojny w Zatoce Perskiej. Ich oddział zrzucono ponad 220 kilometrów za linią wroga, aby zneutralizować sieć wyrzutni rakiet Scud, jakimi dysponowała armia Saddama Husseina. Jednak opracowany przez nich plan misji nie powiódł się i w ciągu kilku dni trzech żołnierzy straciło życie, a czterech kolejnych trafiło do niewoli. Tylko jeden z członków oddziału zdołał uciec. Chris Ryan, były żołnierz elitarnej brytyjskiej formacji SAS opowiada o szczegółach swojej dramatycznej wyprawy, której celem była wolność. Bez jedzenia i picia, w ciągu ośmiu dni Ryan pokonał trasę liczącą ponad 300 kilometrów.

Odcinek 4. „Za linią wroga: Upadek bombowca” – premiera w środę, 24 sierpnia, o godz. 22:00.
27 marca 1999 roku. Wojna w Kosowie. Zestrzelony zostaje najbardziej zaawansowany technologicznie amerykański odrzutowy samolot bombowy F-117. Pilot Dale Zelko zdołał się katapultować na kilka sekund wcześniej, zanim jego bombowiec rozbił się o ziemię. Daleko za linią wroga, uciekając przed tropiącymi go oddziałami, które chciały zatrzymać go za wszelką cenę, spędził siedem dramatycznych godzin ukryty w głębokim rowie. W tym samym czasie członkowie ekipy ratunkowej wyruszyli helikopterem na karkołomną akcję, aby go uratować. Zelko otwarcie opowiada o gehennie, którą przeżył oraz walce o przetrwanie, a członkowie ekipy ratunkowej wspominają wyścig z czasem i towarzyszące im poczucie, że ich obowiązkiem było zapewnienie mu bezpiecznego powrotu do domu.

Odcinek 5. „Za linią wroga: Wspomnienia z piekła – premiera w środę, 31 sierpnia, o godz. 22:00.
Porucznik Charles Klusmann był pierwszym zestrzelonym podczas wojny w Wietnamie pilotem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i także pierwszym, któremu udało się uciec z niewoli. Klusmann wspomina jak wyruszył na akcję zwiadowczą, która niemal zakończyła się jego śmiercią. Kiedy jego samolot został zestrzelony nad środkowym Laosem, poważnie ranny pilot był przez trzy długie miesiące przetrzymywany w niewoli i torturowany, zanim przygotował śmiały plan ucieczki. Klusmann wspomina jak pokonał pieszo ponad 40 kilometrów, uciekając od ponownej niewoli, zanim trafił na swoich kolegów z oddziału.

Odcinek 6. „Za linią wroga: Przestępcza Kolumbia” – premiera w środę, 7 września, o godz. 22:00.
Rok 1982. Toczona przez Stany Zjednoczone wojna przeciwko narkotykowym baronom trwa w najlepsze. Dwóch agentów rządowej agencji zajmującej się walką z przestępczością narkotykową - DEA (Drug Enforcement Administration) - Charlie Martinez i Kelley McCullough - prowadzą w Kolumbii rutynową operację wywiadowczą. Kiedy otrzymują rozkaz, by rozpracować lokalnego bossa, Rene Benetiza, standardowa misja niespodziewanie staje się walką o życie. Agenci zostają porwani z hotelu i wywiezieni do dżungli, gdzie zostają postrzeleni i rozdzieleni podczas próby ucieczki. Martinez przekonany, że jego kolega nie żyje, próbuje się ukryć. McCullough jednak przetrwał i także próbuje wyrwać się oprawcom , ale wraca do dżungli, by odnaleźć swojego rannego partnera. Martinez i McCullough spotykają się po latach przed kamerą, aby przedstawić te dramatyczne wydarzenia w najdrobniejszych szczegółach.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_1.jpg

grafika | 8,16 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_4.jpg

grafika | 6,1 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_2.jpg

grafika | 12,4 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_3.jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
Za_lini__wroga_nowa_seria_dokumentalna_na_National_Geographic_Channel.doc

doc | 743 KB

Pobierz
Za_lini__wroga_nowa_seria_dokumentalna_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 1,36 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Przestepcza_Kolumbia_2.jpg

grafika | 19,6 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Do_piekla_i_z_powrotem_1.jpg

grafika | 18,9 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Przestepcza_Kolumbia_1.jpg

grafika | 12,4 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Pulapka_w_Iraku_1.jpg

grafika | 14,1 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.