Historie współczesnych bohaterów wojennych w sierpniu na National Geographic Channel

Historie współczesnych bohaterów wojennych w sierpniu na National Geographic Channel

Opublikowany

„Za linią wroga” oraz „Wojna na własne oczy” to dwie nowe produkcje dokumentalne National Geographic Channel odsłaniające kulisy współczesnych wojen. Widzowie poznają m.in. prawdziwą historię dwóch helikopterów Black Hawk, zestrzelonych podczas krwawych walk w Mogadiszu w bitwie pomiędzy amerykańskimi jednostkami specjalnymi i somalijską milicją, które zostały przedstawione w bestselerowej powieści i głośnym filmie „Helikopter w ogniu”.

„Za linią wroga” premiery w każdą środę, od 3 sierpnia, o godz. 22:00.
„Wojna na własne oczy” premiery w każdą środę, od 3 sierpnia, o godz. 23:00 i 23:30.

W nowym programie dokumentalnym „Za linią wroga” widzowie usłyszą wstrząsające relacje z pola walki, zobaczą realistyczne rekonstrukcje wydarzeń oraz archiwalne zdjęcia ukazujące w nowym świetle współczesnych bohaterów wojennych i agentów specjalnych, którym pomimo minimalnych szans na przeżycie udało się przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Piloci zestrzeleni na terytorium wroga, oddziały, które zapuściły się do stref śmierci oraz agenci specjalni wykonujący tajne misje, które nagle wymknęły się spod kontroli - wszyscy ci bohaterowie opowiedzą, jak udało im się przeżyć dzięki męstwu i odwadze. Naturalistyczne i niezwykle sugestywne sceny rekonstrukcji wydarzeń przeplatane materiałami archiwalnymi są wiernym zapisem najbardziej dramatycznych epizodów współczesnych wojen.

„Wojna na własne oczy” to szesnastoodcinkowy program dokumentalny śledzący losy kobiet i mężczyzn należących do amerykańskich sił zbrojnych, którzy uczestniczyli w operacjach militarnych w takich miejscach jak Afganistan czy Irak. Kule przelatujące nad głowami, groźby samobójców mogących zdetonować ładunek w pobliżu batalionu, czy śmiertelne amatorskie materiały wybuchowe stały się dla nich codziennością, której musieli stawić czoła. Widzowie będą świadkami niebezpiecznych misji, widzianych oczami członków amerykańskich służb, podczas których żołnierze wpadali w zasadzki zastawiane przez wroga czy znajdowali się pośrodku śmiertelnego ostrzału. Seria pokaże prawdziwe materiały z pierwszej linii frontu oraz żołnierzy, na których na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. Ludzi muszących walczyć o to, by przeżyć kolejny dzień,

„ZA LINIĄ WROGA” - OPISY ODCINKÓW

Odcinek 1. „Za linią wroga: Misja w Mogadiszu” – premiera w środę, 3 sierpnia, o godz. 22:00.
Widzowie National Geographic Channel poznają prawdziwą historię dwóch helikopterów Black Hawk zestrzelonych podczas krwawych walk w Mogadiszu pomiędzy amerykańskimi jednostkami specjalnymi i somalijską milicją. Te dramatyczne wydarzenia zostały opisane w bestselerowej powieści i głośnym filmie „Helikopter w ogniu”. Pilot zestrzelonego śmigłowca oraz dwóch żołnierzy biorących udział w walkach w Somalii, którzy po raz pierwszy od tamtych wydarzeń spotykają się przed kamerą, przytaczają wstrząsające szczegóły jednej z najbardziej dramatycznych operacji militarnych w całej wojskowej historii Stanów Zjednoczonych od czasów wojny w Wietnamie.

Odcinek 2. „Za linią wroga: Do piekła i z powrotem” – premiera w środę, 10 sierpnia, o godz. 22:00.
Sześć lat po wybuchu wojny w Afganistanie, Zielone Berety- elitarna jednostka specjalna wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych - planuje atak na górską twierdzę talibów w owianej złą sławą dolinie Shok. Zrzuceni na dno stromego wąwozu żołnierze zostali zwabieni w śmiertelną zasadzkę, znienacka zaatakowani, zepchnięci pod nieosłonięty występ skalny i ostrzelani ze wszystkich stron. Oddział, nad którym lepiej uzbrojeni talibowie mieli przewagę liczebną, doznał ciężkich strat w ludziach. Dwóch żołnierzy, którzy brali udział w tej krwawej potyczce, przedstawia przed kamerą niezwykłe szczegóły stoczonej walki i wspomina w jaki sposób, pomimo ciężkich obrażeń, udało im się przez siedem godzin odpierać ataki wroga, zanim ewakuowali rannych i bezpiecznie wrócili do bazy.

Odcinek 3. „Za linią wroga: Pułapka w Iraku” – premiera w środę, 17 sierpnia, o godz. 22:00.
Ośmiu żołnierzy brytyjskiej jednostki specjalnej SAS (Special Air Services), zostało wysłanych na tajną misję podczas wojny w Zatoce Perskiej. Ich oddział zrzucono ponad 220 kilometrów za linią wroga, aby zneutralizować sieć wyrzutni rakiet Scud, jakimi dysponowała armia Saddama Husseina. Jednak opracowany przez nich plan misji nie powiódł się i w ciągu kilku dni trzech żołnierzy straciło życie, a czterech kolejnych trafiło do niewoli. Tylko jeden z członków oddziału zdołał uciec. Chris Ryan, były żołnierz elitarnej brytyjskiej formacji SAS opowiada o szczegółach swojej dramatycznej wyprawy, której celem była wolność. Bez jedzenia i picia, w ciągu ośmiu dni Ryan pokonał trasę liczącą ponad 300 kilometrów.

Odcinek 4. „Za linią wroga: Upadek bombowca” – premiera w środę, 24 sierpnia, o godz. 22:00.
27 marca 1999 roku. Wojna w Kosowie. Zestrzelony zostaje najbardziej zaawansowany technologicznie amerykański odrzutowy samolot bombowy F-117. Pilot Dale Zelko zdołał się katapultować na kilka sekund wcześniej, zanim jego bombowiec rozbił się o ziemię. Daleko za linią wroga, uciekając przed tropiącymi go oddziałami, które chciały zatrzymać go za wszelką cenę, spędził siedem dramatycznych godzin ukryty w głębokim rowie. W tym samym czasie członkowie ekipy ratunkowej wyruszyli helikopterem na karkołomną akcję, aby go uratować. Zelko otwarcie opowiada o gehennie, którą przeżył oraz walce o przetrwanie, a członkowie ekipy ratunkowej wspominają wyścig z czasem i towarzyszące im poczucie, że ich obowiązkiem było zapewnienie mu bezpiecznego powrotu do domu.

Odcinek 5. „Za linią wroga: Wspomnienia z piekła – premiera w środę, 31 sierpnia, o godz. 22:00.
Porucznik Charles Klusmann był pierwszym zestrzelonym podczas wojny w Wietnamie pilotem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i także pierwszym, któremu udało się uciec z niewoli. Klusmann wspomina jak wyruszył na akcję zwiadowczą, która niemal zakończyła się jego śmiercią. Kiedy jego samolot został zestrzelony nad środkowym Laosem, poważnie ranny pilot był przez trzy długie miesiące przetrzymywany w niewoli i torturowany, zanim przygotował śmiały plan ucieczki. Klusmann wspomina jak pokonał pieszo ponad 40 kilometrów, uciekając od ponownej niewoli, zanim trafił na swoich kolegów z oddziału.

Odcinek 6. „Za linią wroga: Przestępcza Kolumbia” – premiera w środę, 7 września, o godz. 22:00.
Rok 1982. Toczona przez Stany Zjednoczone wojna przeciwko narkotykowym baronom trwa w najlepsze. Dwóch agentów rządowej agencji zajmującej się walką z przestępczością narkotykową - DEA (Drug Enforcement Administration) - Charlie Martinez i Kelley McCullough - prowadzą w Kolumbii rutynową operację wywiadowczą. Kiedy otrzymują rozkaz, by rozpracować lokalnego bossa, Rene Benetiza, standardowa misja niespodziewanie staje się walką o życie. Agenci zostają porwani z hotelu i wywiezieni do dżungli, gdzie zostają postrzeleni i rozdzieleni podczas próby ucieczki. Martinez przekonany, że jego kolega nie żyje, próbuje się ukryć. McCullough jednak przetrwał i także próbuje wyrwać się oprawcom , ale wraca do dżungli, by odnaleźć swojego rannego partnera. Martinez i McCullough spotykają się po latach przed kamerą, aby przedstawić te dramatyczne wydarzenia w najdrobniejszych szczegółach.

„WOJNA NA WŁASNE OCZY”- OPISY SIERPNIOWYCH ODCINKÓW

Odcinek 1. „Wojna na własne oczy: W pułapce wroga” – premiera w środę, 3 sierpnia, o godz. 23:00.
Afganistan. Konwój amerykańskiej piechoty morskiej staje się celem ataku talibów i wpada w zastawioną przez wroga pułapkę. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. W tym odcinku przeniesiemy się również do Iraku, gdzie żołnierze patrolujący jeden z najniebezpieczniejszych terenów tego kraju, wjechali na minę „domowej” roboty.

Odcinek 2. „Wojna na własne oczy: W potrzasku” – premiera w środę, 3 sierpnia, o godz. 23:30.
Widzowie będą świadkami wydarzeń w Afganistanie i Iraku. Zobaczą walkę o życie toczoną przez amerykańskich żołnierzy, którzy podczas rutynowego patrolu okolicy zostali otoczeni przez talibów i znaleźli się pośrodku śmiertelnego ostrzału. Odcinek pokaże również zmagania ekipy poruszającej się wojskowymi samochodami, która wpadła w zasadzkę zastawioną przez wroga.

Odcinek 3. „Wojna na własne oczy: Ranny człowiek” – premiera w środę, 10 sierpnia, o godz. 23:00.
W Afganistanie dochodzi do wymiany ognia na cmentarzu. W wyniku strzelaniny zostaje raniony jeden z amerykańskich żołnierzy. Koledzy próbują go ratować. W tym odcinku zostanie również ukazana historia żołnierzy piechoty morskiej, którzy znaleźli się na celowniku wroga.

Odcinek 4. „Wojna na własne oczy: Leżący bohater” – premiera w środę, 10 sierpnia, o godz. 23:30.
Znajdujący się w natarciu oddział amerykańskiej piechoty morskiej nagle musi przejść do obrony. Podczas akcji ranny zostaje jeden z żołnierzy i jest bliski wykrwawienia na się śmierć. W tej sytuacji liczy się każda sekunda… Kolega z kompanii nie zważając na grożące niebezpieczeństwo, spieszy mu na pomoc.

Odcinek 5. „Wojna na własne oczy: Walka o wzgórze” – premiera w środę, 16 sierpnia, o godz. 23:00.
Amerykańscy żołnierze zostają wysłani na misję zdobycia wzgórza w Afganistanie. Gdy jeden z nich zostaje ranny, pozostali muszą zdecydować, czy spieszyć mu na ratunek, czy dalej bronić swoich pozycji.

Odcinek 6. „Wojna na własne oczy: Walka wręcz” – premiera w środę, 16 sierpnia, o godz. 23:30.
Amerykańscy żołnierze zostają wysłani na misję do wioski Mongah Zoldag. Ich zadaniem jest zademonstrowanie wrogowi swojej obecności i siły w tym regionie. Pluton zostaje zaatakowany przez talibów. Dochodzi do walki z użyciem granatów, moździerzy i rakiet.

Odcinek 7. „Wojna na własne oczy: Dwunastogodzinny ostrzał” – premiera w środę, 24 sierpnia, o godz. 23:00.
Afganistan. Tym razem talibowie atakują konwój NATO wiozący zaopatrzenie dla stacjonującego tam wojska. Oddział amerykańskiej piechoty morskiej spieszy na pomoc, by odeprzeć atak wroga i ocalić kolegów. Rozpoczyna się trwająca wiele godzin walka o przetrwanie.

Odcinek 8. „Wojna na własne oczy: W pogoni za wrogiem” – premiera w środę, 24 sierpnia, o godz. 23:30.
Żołnierze zostają wysłani na misję odnalezienia talibów, którzy ostrzelali ich oddział poprzedniego dnia. Wojskowy samochód rozpoczyna pościg za uciekającymi na motocyklach bojownikami. Wywiązuje się groźna strzelanina.

Odcinek 9. „Wojna na własne oczy: Złapani za drutem kolczastym” – premiera w środę, 31 sierpnia, o godz. 23:00.
Zadaniem żołnierzy wysłanych na misję, było bronić budynek jednej ze szkół. Talibowie chcieli kontrolować wszystko, co dzieje się w Afganistanie, również dostęp do edukacji, dlatego szkoła była częstym obiektem ich ataku. Podczas wymiany ognia okazało się, że grupa nieuzbrojonych żołnierzy amerykańskich znalazła się poza bazą i pod obstrzałem wroga. Koledzy ruszają im na ratunek.

Odcinek 10. „Wojna na własne oczy: Wykrwawić się” – premiera w środę, 31 sierpnia, o godz. 23:30.
Żołnierz, który został ranny, może wykrwawić się na śmierć w ciągu kilku minut. Dlatego konieczna jest niezwłoczna pomoc medyka. Sierżant plutonu słyszy przez radio, że jeden z jego kolegów odniósł poważne obrażenia. Pomimo oblężenia i padających zewsząd strzałów, rusza na ratunek.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

odc_4_Upadek_bombowca_1.jpg

grafika | 10,9 MB

Pobierz
odc_3_Pulapka_w_Iraku_2.jpg

grafika | 13,1 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_2.jpg

grafika | 12,4 MB

Pobierz
odc_4_Upadek_bombowca_2.jpg

grafika | 11,1 MB

Pobierz
odc_5_Wspomnienia_z_piekla_1.jpg

grafika | 14,1 MB

Pobierz
odc_5_Wspomnienia_z_piekla_2.jpg

grafika | 9,31 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_4.jpg

grafika | 6,1 MB

Pobierz
Prawdziwe_historie_bohaterow_wojennych_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 1,52 MB

Pobierz
Prawdziwe_historie_bohaterow_wojennych_na_National_Geographic_Channel.doc

doc | 750 KB

Pobierz
odc_4_Upadek_bombowca_4.jpg

grafika | 10,2 MB

Pobierz
odc_5_Wspomnienia_z_piekla_4.jpg

grafika | 15,9 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_3.jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
odc_4_Upadek_bombowca_3.jpg

grafika | 7,51 MB

Pobierz
odc_5_Wspomnienia_z_piekla_5.jpg

grafika | 17,2 MB

Pobierz
odc_3_Pulapka_w_Iraku_1.jpg

grafika | 12,2 MB

Pobierz
Wojna_na_wlasne_oczy_2.JPG

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Wojna_na_wlasne_oczy_3.JPG

grafika | 1,16 MB

Pobierz
Wojna_na_wlasne_oczy_1.JPG

grafika | 1,1 MB

Pobierz
odc_3_Pulapka_w_Iraku_4.jpg

grafika | 9,97 MB

Pobierz
odc_5_Wspomnienia_z_piekla_3.jpg

grafika | 10,4 MB

Pobierz
odc_3_Pulapka_w_Iraku_3.jpg

grafika | 15 MB

Pobierz
Za_linia_wroga_Bitwa_w_Mogadiszu_1.jpg

grafika | 8,16 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.