Żyją wśród małp w dżungli, nurkują w oceanach w poszukiwaniu sposobów na ratowanie naszej planety, odkrywają historię człowieka w afrykańskich jaskiniach i testują nowe technologie w przestrzeni kosmicznej – takie są bohaterki nowego dokumentu National Geographic „Kobiety zmieniają świat”. W ciągu godziny dostarczy on tylu wzorów do naśladowania dla nas wszystkich, niezależnie od płci, że motywacji wystarczy na długie lata.
Kobiety zmieniają świat – premiera w sobotę 19 października o 20:00 na kanale National Geographic
Wyjątkowym bohaterkom będzie poświęcony także najnowszy album fotograficzny, wydany przez National Geographic – “Women: The National Geographic Image Collection”. To właśnie z okazji jego premiery kanał National Geographic stworzył film „Kobiety zmieniają świat” z udziałem 40 niesamowitych postaci, które tworzą historię i przekraczają wszelkie bariery. Ich opowieści tworzą oszałamiający portret przeszłości, teraźniejszości i przyszłości kobiecego wpływu na nasz świat. Bohaterki filmu tłuką szklane sufity w redakcjach, gabinetach zarządów, salach sądowych i szkolnych klasach.
W filmie „Kobiety zmieniają świat” zobaczymy najnowsze rozmowy i materiały archiwalne o ponad 40 bohaterkach, reprezentujących szeroki wachlarz dyscyplin, środowisk kulturowych i pokoleń. Wśród gości zaproszonych do produkcji znalazły się m.in.:
- Legendarna badaczka oceanów Sylvia Earle, która przecierała szlaki innym kobietom w pracy nad badaniem oceanów. Wywalczyła miejsca dla kobiet w badaniach, które miały miejsce w podwodnej bazie na głębokości 15 metrów. Kierowała ponad 70 wyprawami oceanograficznymi i spędziła łącznie 6000 godzin pod wodą.
- Dziennikarka i autorka książek Martha Raddatz, która spędziła ponad 20 lat w telewizji ABC News, m.in. jako korespondentka z terenów dotkniętych działaniami wojennymi. Na bazie jej książki powstał serial National Geographic „Długa droga do domu”.
- Fotografka Ami Vitale, która na swoich zdjęciach ukazuje najbardziej aktualne i niekoniecznie przyjemne dla oka tematy, np. ginące gatunki, konflikty międzyludzkie, zmiany klimatyczne.
- Filantropka Melinda Gates, która jest współzałożycielką największej na świecie prywatnej organizacji charytatywnej.
- Jane Goodall, która od 1960 roku przoduje w dziedzinie globalnej ochrony przyrody i jest Posłańcem Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.