Archeologia może wydawać się bardzo spokojnym zajęciem. Ale co, jeśli połączymy ją z nowymi technologiami, poszukiwaniem zaginionych cywilizacji i dużą dawką zwrotów akcji? Tak właśnie wyglądają wykopaliska z dr. Albertem Linem. Tym razem znany naukowiec pokaże nam, jak wygląda prawdziwa przygoda - tajemnice przeszłości ożyją na nowo!
Zaginione miasta - premiery w niedziele od 3 listopada o godz. 22:00 na kanale National Geographic
- Zagubione złoto templariuszy. Podczas wypraw krzyżowych wojowniczy templariusze walczyli o Boga, chwałę i… złoto. Gdzieś we współczesnym mieście Acre w Izraelu, znajduje się ich siedziba, a być może także ich skarb.

- El Dorado: Miasto złota. W dżunglach Kolumbii narodziła się legenda El Dorado. Hiszpańscy konkwistadorzy usłyszeli opowieści o królu, którego skóra pokryta była złotym pyłem, oraz o całych miastach połyskujących między drzewami. Hiszpanie nigdy nie znaleźli tych legendarnych bogactw… może dlatego, że nie znali technologii, które mamy dzisiaj.
- Zaginione Królestwo Pacyfiku. Niecałe 1000 lat temu, dwie interesujące społeczności pojawiły się na Pacyfiku – a potem zniknęły – w tym samym czasie. Zamieszkiwane przez nie wyspy były oddalone od siebie o 10 tysięcy kilometrów, ale ich kultury i struktura społeczna były niezwykle do siebie podobne. Jaki jest związek między tymi wyspami i ich zaginionymi cywilizacjami?
- Ukryte sekrety Petry. Od 100 lat archeolodzy pracujący w Petrze skupiają się głównie na grobowcach skalnych, świątyniach i pomnikach. Teraz jednak z prastarych skał wyłania się znacznie szerszy obraz – co jeśli Petra nie jest początkiem historii, ale jej końcem? Odkryto nowe miasto, które wyprzedza słynny Skarbiec Faraona o setki lat. Albert Lin zamierza przyjrzeć się temu przełomowemu odkryciu, aby po raz pierwszy odsłonić pełną historię jednego z siedmiu nowych cudów świata.
- Tajemnicza cytadela Inków. Wysoko w peruwiańskich Andach leży zapomniana cytadela Inków: Waqrapukara. Zbudowana na wysokości czterech kilometrów nad poziomem morza – ponad dwa kilometry wyżej niż Machu Picchu – dopiero niedawno została udostępniona do badań, a już mówi się o niej jako o "nowym Machu Picchu". Poszukiwanie wskazówek przez Lina prowadzi go do nieotwartych jeszcze grobowców, starożytnych jaskiń i tajemniczych miast w chmurach. Kim byli pochowani tu ludzie i czy ta budowla mogła być pierwowzorem Machu Picchu?
- Zaginione miasto Stonehenge. Albert Lin odkrywa zaginione miasto, które wyprzedza Stonehenge o 4000 lat. “Manhattan" swoich czasów, Blick Mead, może skrywać odpowiedź na pytanie, dlaczego wybudowano jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie.
Jeśli chodzi o odkrywanie sekretów naszego niesamowitego świata, dr Albert Lin jest niezastąpiony. Media wielokrotnie określały go, jako współczesnego Indianę Jonesa. Jest on nagradzanym naukowcem, technologiem i poszukiwaczem przygód, któremu nigdy nie brakuje ciekawych historii do opowiedzenia. Lin, który ma talent do znajdowania rozwiązań, nawet gdy wymaga to zupełnie nieszablonowego podejścia, stworzył zupełnie nową szkołę eksploracji. Przykładem mogą być jego wielokrotnie nagradzane poszukiwania grobowca Dżyngis-chana w Mongolii z wykorzystaniem satelitów, dronów, radarów penetrujących teren i crowdsourcingu.