Specjalne pasmo programowe National Geographic Channel w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Specjalne pasmo programowe National Geographic Channel w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Opublikowany

W czwartek, 1 września 2016 roku, w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, National Geographic Channel wyemituje blok programów poświęconych tematyce tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Wśród wyselekcjonowanych pozycji pojawią się zarówno najpopularniejsze dokumenty poświęcone II wojnie światowej, jak również premiera programu „Wyprawa do wraku: II wojna światowa”, odkrywającego prawdę o spoczywających w głębiach oceanów reliktach tamtych okrutnych czasów. 

Specjalne pasmo programowe poświęcone II wojnie światowej rozpocznie się o godz. 20.00 emisją dwuodcinkowego dokumentu „Apokalipsa. Siła Hitlera”, który składa się z materiałów w całości pochodzących z odkrytych 35-, 16- i 8-milimetrowych taśm filmowych z okresu II wojny światowej, które poddano obróbce cyfrowej. Kolejną produkcją będzie premiera dokumentu „Wyprawa do wraku: II wojna światowa” (godz. 22:00), odsłaniającego tajemnice, jakie skrywają wraki wojskowych okrętów i statków. Następnie National Geographic Channel pokaże produkcję „Polowanie na hitlerowskiego u-boota” (godz. 23:00), ukazującą poszukiwania zaginionego w 1945 roku niemieckiego okrętu podwodnego. Specjalny cykl zamknie dokument „Tajna broń Hitlera” (godz. 00:00) przedstawiający historię powstania działa V3, którego celem miał być Londyn.

Opisy programów. Emisje w czwartek, 1 września, od godz. 20:00.

„Apokalipsa. Siła Hitlera: Zagrożenie”, „Apokalipsa. Siła Hitlera: Przygotowania do wojny” – emisje o godz. 20:00 i 21:00.
Dokument „Apokalipsa. Siła Hitlera" składa się z materiałów w całości pochodzących z odkrytych na nowo 35-, 16- i 8-milimetrowych taśm filmowych z okresu II wojny światowej, które poddano obróbce cyfrowej i częściowo pokolorowano. Powstał z nich obraz wojny przestawiający nie tylko jej złożoność, ale również codzienność widzianą z perspektywy ofiar i zwycięzców. Zobaczymy rzadkie zdjęcia Hitlera odpoczywającego w swoim alpejskim domu, prześladowania Żydów w getcie w Łodzi i poruszające pożegnania francuskich żołnierzy wyruszających na wojnę.

„Wyprawa do wraku: II wojna światowa”, premiera o godz. 22:00.
II wojna światowa pozostawiła po sobie mnóstwo wraków wojskowych okrętów i statków, ukrytych w morskich głębinach od lat. Dziś, dzięki możliwościom współczesnej techniki, pozwalającym na skanowanie oceanów i „osuszenie” wód, a także trójwymiarowym rekonstrukcjom, możliwe jest poznanie odpowiedzi na wiele pytań związanych z ich zatonięciami. Po raz pierwszy zobaczymy precyzyjną rekonstrukcję wraku pancernika USS Arizona, zniszczonego w 1941 roku w wyniku japońskiej inwazji na Pearl Harbor i dowiemy się dlaczego nigdy nie zdecydowano się na jego wydobycie. Eksperci zbadają również niemiecki okręt Bismarck, znajdujący się prawie 5 km pod wodą, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie doszło do celowego samozatopienia okrętu?  

„Polowanie na hitlerowskiego u-boota” – emisja o godz. 23:00.
Na początku 1945 roku ginie u-boot U-745, a zamarznięte ciało jego kapitana zostaje znalezione na wyspie Föglö. Przez blisko 70 lat losy okrętu pozostawały tajemnicą. Teraz, po przeszło dekadzie badań, zagadka została rozwikłana przez fiński zespół nurków z klubu Badewanne. Podczas poszukiwań rozwiewają oni mit fińskiego stawiacza min Louhi, o którym mówiło się, że został zatopiony przez własną minę i odkrywają okręt podwodny, który według niektórych nigdy nie powstał.

„Tajna broń Hitlera”, emisja o godz. 00:00.
Program przedstawia historię powstania niezwykłej broni Hitlera, znanej jako V3, której celem było ostrzelanie Londynu z wybrzeży Francji. Pokazuje również aktywności podejmowane przez aliantów, by udaremnić działania wroga. Autorzy dokumentu spróbują także wyjaśnić przyczyny katastrofy samolotu wysłanego celem zniszczenia niemieckiej broni, pilotowanego przez Joe’a Kennedy’ego, starszego brata przyszłego prezydenta USA.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wyprawa_do_wraku_II_wojna__wiatowa__35_.jpg

grafika | 112 KB

Pobierz
Apokalipsa_sila_Hitlera_2.JPG

grafika | 717 KB

Pobierz
Tajna_bron_Hitlera_4.jpg

grafika | 1,03 MB

Pobierz
Polowanie_na_hitlerowskiego_uboota_3.jpg

grafika | 393 KB

Pobierz
Wyprawa_do_wraku_II_wojna__wiatowa__36_.jpg

grafika | 107 KB

Pobierz
Tajna_bron_Hitlera_2.JPG

grafika | 13,6 MB

Pobierz
Wyprawa_do_wraku_II_wojna__wiatowa__039_.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
National_Geographic_Channel_w_rocznic__wybuchu_II_wojny_swiatowej.doc

doc | 729 KB

Pobierz
Polowanie_na_hitlerowskiego_uboota_2.jpg

grafika | 3,24 MB

Pobierz
Wyprawa_do_wraku_II_wojna__wiatowa__40_.jpg

grafika | 4,18 MB

Pobierz
Tajna_bron_Hitlera_3.JPG

grafika | 10,2 MB

Pobierz
Polowanie_na_hitlerowskiego_uboota_1.jpg

grafika | 3,09 MB

Pobierz
Wyprawa_do_wraku_II_wojna__wiatowa__38_.jpg

grafika | 3,32 MB

Pobierz
Apokalipsa_sila_Hitlera_1.JPG

grafika | 1,19 MB

Pobierz
National_Geographic_Channel_w_rocznic__wybuchu_II_wojny_swiatowej.pdf

pdf | 701 KB

Pobierz
Tajna_bron_Hitlera_1.JPG

grafika | 5,05 MB

Pobierz
Wyprawa_do_wraku_II_wojna__wiatowa__33_.jpg

grafika | 109 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.