Emily Watson jako Elsa Einstein w serii "Geniusz" wyprodukowanej przez National Geographic Channel, Imagine Television i FOX 21 Television Studios

Emily Watson jako Elsa Einstein w serii "Geniusz" wyprodukowanej przez National Geographic Channel, Imagine Television i FOX 21 Television Studios

Opublikowany

Nominowana do Nagrody Akademii Filmowej i Złotego Globu aktorka Emily Watson („Teoria wszystkiego”, „Złodziejka książek”) dołączy do obsady telewizyjnej antologii pt. „Geniusz”, która jest najnowszą produkcją wytwórni Fox 21 Television Studios oraz spółek Imagine Television i EUE/Sokolow. Emily Watson wystąpi w roli Elsy Einstein, siostry ciotecznej i drugiej żony Alberta Einsteina. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dojrzałego Einsteina zagra Geoffrey Rush, a w rolę młodego fizyka wcieli się Johnny Flynn. Zdjęcia do telewizyjnej antologii rozpoczną się w przyszłym miesiącu. Pierwszy odcinek wyreżyseruje zdobywca Oscara, Ron Howard.

W telewizyjnej antologii zobaczymy także Michaela McElhattona („Gra o tron”) jako niemieckiego fizyka dr Philippa Lenarda, który był początkowo dla młodego Einsteina wzorem do naśladowania, a później stał się jego zagorzałym oponentem i krytykiem. Rolę Michele Besso, wieloletniego przyjaciela i powiernika Einsteina zagra Seth Gabel (seriale „Salem” i „Fringe: Na granicy światów”), a Samantha Colley („Czarownice z Salem”) wcieli się w Milevę Maric, koleżankę Einsteina z uczelni w Zurychu, która została jego pierwszą żoną i matką jego trójki dzieci. Richard Topol („Kamuflaż”, „Elementary”) wystąpi jako Fritz Haber, genialny chemik i bliski współpracownik Einsteina o nieszablonowych i dość kontrowersyjnych poglądach politycznych, a Vincenta Kartheisera („Mad Men”, „Saints & Strangers”) zobaczymy w roli Raymonda Geista, pracownika berlińskiego konsulatu. 

Brytyjska aktorka Emily Watson odnosi filmowe sukcesy od ponad 20 lat. Swoją pierwszą nominację do nagrody Akademii Filmowej zdobyła za rolę w dramacie „Przełamując fale”, która przyniosła jej także nominację do Złotego Globu i brytyjskiej nagrody BAFTA. Niespełna dwa lata później była po raz drugi nominowana do Oscara za kreację w filmie „Hilary i Jackie”. Role w takich produkcjach, jak dramat „Prochy Angeli” w reżyserii Franka McCourta, thriller „Czerwony smok”, który jest częścią cyklu o Hannibalu Lecterze czy głośna kostiumowa produkcja „Gosford Park” sprawiły, że okrzyknięto ją jedną z najbardziej utalentowanych hollywoodzkich aktorek. W serialu „Geniusz” Emily Watson po raz kolejny spotka się na planie z Geoffrey’em Rushem, z którym wystąpiła razem w nagrodzonej Emmy telewizyjnej biografii „Peter Sellers: Życie i śmierć.”

Michael McElhatton to znany aktor i zdobywca licznych nagród. Większość widzów zapamiętała go jako Lorda Roose’a Boltona z trzech ostatnich sezonów kultowej produkcji HBO „Gra o tron”. Już niedługo zobaczymy go w filmie „Justice League” w reżyserii Zacka Snydera, nowej produkcji Guy’a Richiego zatytułowanej „Król Artur: Legenda Miecza”, obrazie „The Zookeeper’s Wife” z Jessicą Chastain, „Jadotville”, w którym w rolach głównych występują Jamie Dornan i Mark Strong oraz thrillerze „The Autopsy of Jane Doe” z Emile Hirsch. Michael McElhatton wystąpił w popularnych serialach BBC „Ripper Street” oraz „Upadek” i ma na swoim koncie rolę w filmie „Mammal” z Rachel Griffiths w roli głównej. Jego dorobek obejmuje też wiele uznanych kreacji scenicznych oraz scenariuszy.

Setha Gabela możemy obecnie oglądać w roli Cottona Mathera w telewizyjnym serialu „Salem”. Dzięki tej kreacji zwrócił na siebie uwagę środowiska filmowego i w 2014 roku pojawił się na okładce poświęconego nagrodom Emmy wydania specjalnego magazynu „The Hollywood Reporter”. Z wcześniejszych dokonań warto wymienić rolę hrabiego Vertigo z serialu „Arrow”, którego pomysłodawcami są Greg Berlant, Marc Guggenheim i Andrew Kreisberg. Większość widzów kojarzy Gabela jako agenta Lincolna Lee z serialu „Fringe: Na granicy światów” oraz innych popularnych telewizyjnych produkcji, m.in. „American Horror Story”, „Wszystkie wcielenia Tary”, „Seks, kasa i kłopoty” czy „Bez skazy”. Filmowy dorobek Gabela obejmuje główną rolę w obrazie „Allegiance”, w którym wcielił się w porucznika Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych oraz występ w filmie „Forever”, najnowszym projekcie twórców biograficznego dramatu „Spacer po linie”. Seth Gabel wystąpił także w filmowej adaptacji bestselerowej powieści Dana Browna „Kod da Vinci” w reżyserii Rona Howarda.

Samantha Colley jest absolwentką Oxford School of Drama, którą ukończyła w 2014 roku. Jej scenicznym debiutem była rola Abigal w „Czarownicach z Salem” w reżyserii Yaél Farber z Richardem Armitage w roli głównej. Sztuka była wystawiana w teatrze The Old Vic. Colley występowała także w sztukach produkowanych w Young Vic Theatre i The Southwark Playhouse, a na małym ekranie zadebiutowała rolą w emitowanym na antenie ITV serialu „Endeavour” w reżyserii Olivera Blackburna i kostiumowej produkcji „Victoria” w reżyserii Toma Vaughana.

Richard Topol ma na swoim koncie występy w broadwayowskich przedstawieniach „Fish in the Dark” z Larrym Davidem w roli głównej, wyróżnionych nagrodą Tony inscenizacjach dramatów „Odruch serca” i „Awake & Sing”, „Kupiec z Wenecji” z Alem Pacino, „The Country Girl” w reżyserii Mike’a Nicholsa oraz „Juliusz Cezar” z Denzelem Washingtonem. Niedawno zakończył próby do nowej, off-broadwayowskiej produkcji - sztuki „Indecent” autorstwa Pauli Vogel. Jego filmografia obejmuje takie tytuły jak „Lincoln”, „Indignation”, „Mickey Niebieskie Oko”, „The Great Gilly Hopkins” (premiera wkrótce), „Yinz” (także czeka na swoją premierę), seriale „Billions”, „Żona idealna”, „Elementary”, „Impersonalni”, wszystkie seriale z cyklu „Prawo i porządek”, „Kochane kłopoty”, „Kancelaria adwokacka”, „Kamuflaż” i „Pułapki umysłu”.

W 2016 roku Vincent Kartheiser został nominowany do Nagrody Krytyków za rolę Williama Bardforda w mini-serialu National Geographic Channel „Saints & Strangers”. Obecnie możemy go oglądać w drugim sezonie nagrodzonego Złotym Globem serialu „Bez zobowiązań”, którego producentem wykonawczym jest Jason Reitman. Większość widzów pamięta Katheisera z wyrazistej roli Pete’a Campbella w głośnym serialu stacji AMC „Mad Men”. W krótkometrażowym filmie „The Second Sound Barrier” Davida Waina i Michaela Showaltera partnerował Juliette Lewis. Ostatnio wystąpił w filmie z wytwórni Browstone Productions „The Most Hated Woman in America” z Melissą Leo w roli głównej. Kartheiser wcielił się także w czarny charakter w filmie Andrew Niccola „Wyścig z czasem”, w którego obsadzie znaleźli się Justin Timberlake, Amanda Seyfried i Cillian Murphy, zagrał także rolę w offowej produkcji Zoe Cassavetes pt. „Day out of Days”.

Każdy sezon serialu „Geniusz” będzie przedstawiać fabularyzowane losy największych wizjonerów świata. Pierwsza część telewizyjnej antologii jest adaptacją głośnej biografii „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”, która stała się kanwą scenariusza autorstwa Noah Pinka. W 10. odcinkach biograficznego serialu będziemy śledzić losy obdarzonego niezwykłą wyobraźnią i buntowniczą naturą pracownika urzędu patentowego, który bezskutecznie ubiegał się o pracę nauczyciela i doktorat, by w późniejszych latach odkrywać tajemnice atomu i wszechświata. Każdy kolejny odcinek będzie omawiać wybitne osiągnięcia naukowe Einsteina oraz jego burzliwe, pełne niuansów osobiste relacje. Pierwszy odcinek serialu zostanie wyreżyserowany przez Rona Howarda, który po raz pierwszy stanie za kamerą serialu telewizyjnego emitowanego w paśmie prime-time. Zdjęcia rozpoczną się w przyszłym miesiącu w Pradze, a serial zobaczymy w 171 krajach i 45 wersjach językowych na antenie National Geographic Channel już w przyszłym roku.

Ze strony spółki Imagine obowiązki producentów wykonawczych będą pełnić Brian Grazer, Ron Howard, Francie Calfo oraz Anna Culp jako koproducent. Gigi Pritzker i Rachel Shane są producentami wykonawczymi, a Melissa Rucker koproducentem ze strony OddLot Entertainment. Sam Sokolow i Jeff Cooney są producentami wykonawczymi spółki producenckiej EUE/Sokolow. Współproducentem serialu będzie Noah Pink. Ken Biller będzie głównym producentem najnowszej produkcji. Carolyn Bernstein, wiceprezes i dyrektor ds. opracowania i produkcji programów fabularnych National Geographic Channel będzie producentem wykonawczym ze strony NGC.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Emily_Watson_jako_Elsa_Einstein_w_serii_Geniusz_wyprodukowanej_przez_National_Geographic_Channel__Imagine_Television_i_FOX_21_Television_Studios.pdf

pdf | 1,18 MB

Pobierz
Emily_Watson_jako_Elsa_Einstein_w_serii_Geniusz_wyprodukowanej_przez_National_Geographic_Channel__Imagine_Television_i_FOX_21_Television_Studios.docx

docx | 45,9 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.