"MARS". Wielkie wydarzenie telewizyjne już w listopadzie na National Geographic Channel

"MARS". Wielkie wydarzenie telewizyjne już w listopadzie na National Geographic Channel

Opublikowany

Czy Czerwona Planeta zacznie być dla nas drugim domem już za niespełna dwie dekady? Jak przebiegnie załogowa misja kolonizująca Marsa? Kto znajdzie się wśród pierwszych mieszkańców? Jak kolonizację Marsa widzą najwięksi wizjonerzy ze świata nauki i biznesu? Sześcioodcinkowa seria fabularno-dokumentalna „MARS” opowiada dramatyczną historię sukcesów i porażek związanych ze współczesną eksploracją kosmosu, kreśląc obraz pierwszej próby kolonizacji tej odległej planety. W produkcję zaangażowali się światowej klasy eksperci, jak James Lovell, były astronauta NASA i dowódca misji Apollo 13, czy Elon Musk, założyciel SpaceX i Tesla Motors. 

„MARS” – polska premiera największej globalnej produkcji National Geographic Channel odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30. 

Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego żadna nie przyciągnęła zbiorowej uwagi bardziej niż Mars. Dążenie do wysłania ludzi na Marsa angażuje w kosmicznym wyścigu najtęższe umysły współczesnej nauki, przenika też kulturę masową – choćby za sprawą takich przebojów kinowych jak „Marsjanin” czy tweetów wysyłanych z kosmosu przez astronautę Scotta Kelly’ego.  

Seria „MARS” łączy elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa. Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana jest z perspektywy odbywającej się w 2033 r. fikcyjnej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Fabularne elementy scenariusza i efekty specjalne malują realistyczny obraz świata przyszłości. Historie współczesnych starań, by dotrzeć do Marsa, opowiadane są za pomocą wstawek dokumentalnych oraz wywiadów z naukowcami i innowatorami, którzy kierują badaniami oraz rozwojem technologii kosmicznej.  


Za produkcję serialu odpowiadają lauraci nagród Akademii i Złotych Globów, Ron Howard oraz Brian Grazer - twórcy takich filmów jak „Apollo 13” czy „Piękny umysł”. Reżyserem serii „MARS” jest pochodzący z Meksyku Everardo Gout, osobiście wybrany przez duet producentów.

„MARS” przedstawia przyszłość podróży kosmicznych finansowanych za pomocą partnerstwa prywatno-publicznego dwóch fikcyjnych organizacji: Mars Mission Corporation (MMC), konsorcjum firm kosmicznych powstałego w 2022 r., które odpowiada za budowę i zarządzanie technologiczną stroną programu marsjańskiego, oraz International Mars Science Foundation (IMSF), fundacji stworzonej przez koalicję państw w celu organizacji misji na Marsa.

W dziewiczej podróży statku kosmicznego Daedalus w 2033 r. uczestniczy starannie wybrana międzynarodowa ekipa sześciu astronautów. Są w niej: amerykański dowódca misji Ben Sawyer (Ben Cotton), amerykańska pilotka koreańskiego pochodzenia Hana Seung (Jihae), hiszpański hydrolog i geochemik Javier Delgado (Alberto Ammann), francuska fizyk i biochemik Amelie Durand (Clementine Poidatz), nigeryjski inżynier i robotyk Robert Foucault (Sammi Rotibi) oraz rosyjska egzobiolog i geolog Marta Kamen (Anamaria Marinca). Tymczasem na Ziemi, w zespole kontroli lotu MMC, pracują: siostra bliźniaczka Hany Seung, oficer prowadząca komunikację z załogą (CAPCOM) Joon Seung (również grana przez Jihae) oraz francuski prezes MMC Ed Grann (Olivier Martinez). Po pomyślnym wylądowaniu Daedalusa na Marsie i przygotowaniu wstępnej bazy operacyjnej, brytyjska fizyk jądrowa Leslie Richardson (Cosima Shaw) wraz z mężem, światowej sławy botanikiem eksperymentalnym dr. Paulem Richardsonem (John Light), kieruje misją kolonizacyjną. 

„MARS” to również bezprecedensowa kolekcja wywiadów z największymi umysłami pracującymi obecnie nad przezwyciężeniem przeszkód, które mogłyby zniweczyć dziewiczą podróż na Czerwoną Planetę. Wywiadów udzielili:

• Charles Bolden – administrator NASA, były astronauta NASA;
• Peter Diamandis – założyciel i prezes X-Prize, współzałożyciel i jeden z prezesów Planetary Resources;
• Neil DeGrasse Tyson – dyrektor Hayden Planetarium w Rose Center for Earth&Space;
• David Dinges – profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Pensylwanii;
• Casey Dreier – dyrektor ds. polityki kosmicznej w Planetary Society;
• Ann Druyan – producentka wykonawcza i autorka scenariusza serii „Kosmos”;
• Charles Elachi – emerytowany dyrektor Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL), profesor honorowy Caltech;
• Jim Green – dyrektor pionu nauk planetarnych NASA;
• John Grunsfeld – wiceadministrator NASA w Science Mission Directorate, były astronauta NASA;
• Jennifer Heldmann – planetolog NASA;
• Jedidah Isler – astrofizyk, wybrana Badaczką Przyszłości przez National Geographic;
• Thomas Kalil – wicedyrektor ds. polityki naukowej i technologii w Białym Domu, starszy doradca ds. nauki, technologii i innowacji w National Economic Council;
• Roger Launius – wicedyrektor ds. zbiorów i zagadnień kuratorskich w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Podboju Kosmosu Smithsonian Institution;
• John Logsdon – profesor honorowy politologii i spraw międzynarodowych w George Washington University;
• James Lovell – były astronauta NASA, dowódca misji Apollo 13;
• Elon Musk – prezes i dyrektor ds. technologii w SpaceX, prezes Tesla Motors i SolarCity;
• Stephen Petranek – autor książki „How We’ll Live on Mars”;
• Mary Roach – autorka książki „Packing for Mars”;
• Jennifer Trosper – dyrektor misji Mars 2020, JPL;
• Andy Weir – autor powieści „Marsjanin”;
• Robert Zubrin – prezes Mars Society, prezes Pioneer Astronautics.

Aby jeszcze lepiej wprowadzić widzów w historię Czerwonej Planety, National Geographic Channel przygotował sześcioodcinkowy serial internetowy „BEFORE MARS”, będący wstępem do historii, którą poznamy w serii „MARS”. Będzie go można obejrzeć przed premierą na stronie www.natgeotv.com/pl. Mars to również temat przewodni listopadowego wydania magazynu National Geographic.

„MARS” – światowa premiera największej produkcji National Geographic Channel odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30. 

OPISY ODCINKÓW:
Odcinek 1. „MARS: Nowy świat”. Premiera w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21:30.
Rok 2033: Pierwsza załogowa wyprawa na Marsa wchodzi do atmosfery Czerwonej Planety. Podróżujący statkiem Daedalus astronauci przeżywają chwile grozy, kiedy awarii ulega układ niezbędny do bezpiecznego lądowania. Dowódca misji ryzykuje życiem, by we współpracy z centrum kontroli lotów na Ziemi, naprawić usterkę. Czasy współczesne: Sceny dokumentalne przedstawiają testy prowadzone przez koncern SpaceX, który pracuje nad pierwszą na świecie rakietą wielokrotnego użytku. Wykorzystane w niej technologie umożliwią człowiekowi lądowanie na Marsie.

Odcinek 2. „MARS: Lądowanie zakończone”. Premiera w niedzielę, 20 listopada, o godz. 21:30.
Rok 2033: Załoga statku kosmicznego Daedalus przemierza nieprzyjazną ludziom Czerwoną Planetę, aby dotrzeć do prowizorycznej bazy. Wyścig z czasem rozpoczyna się na dobre, kiedy dowódca statku przyznaje, że został ranny podczas lądowania. Czasy współczesne: Astronauta NASA, Scott Kelly, rozpoczyna historyczną, trwającą rok misję na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz opowiada o fizycznych i emocjonalnych problemach doświadczanych przez astronautów podczas eksploracji kosmosu.

Odcinek 3. „MARS: Spadek ciśnienia”. Premiera w niedzielę, 27 listopada, o godz. 21:30.
Rok 2033: Misja statku kosmicznego Daedalus jest zagrożona. Załoga ma problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na założenie osady – takiego, które zapewniłoby jej członkom długotrwałą ochronę przed promieniowaniem. Jeśli to się nie uda, misja może zostać przedwcześnie zakończona. Czasy współczesne: Europejska Agencja Kosmiczna i rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos nawiązują współpracę, aby wspólnie wystrzelić w przestrzeń kosmiczną rakietę orbitalną wyposażoną w zaawansowane systemy obrazowania, które umożliwiłyby zbadanie powierzchni Marsa i znalezienie odpowiedniego miejsca na założenie kolonii z myślą o przyszłych misjach na Czerwoną Planetę.
 
Odcinek 4. „MARS: Siła”. Premiera w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 21:30.
Rok 2037: Od dnia, w którym załoga statku Daedalus wylądowała na Marsie i założyła pierwszą kolonię, minęły cztery lata. Na Czerwonej Planecie pojawia się nowa ekipa, która ma pomóc pionierom w rozbudowie osady i poszukiwaniach obcych form życia. Szalejąca na Marsie burza piaskowa zaczyna zagrażać dalszemu istnieniu kolonii. Czasy współczesne: Wzorem przyszłego osadnictwa na Marsie jest tętniąca życiem stacja antarktyczna McMurdo. Współcześni naukowcy nieustannie analizują dane, aby znaleźć metody na to, jak na Czerwonej Planecie odkryć ślady życia.
 
Odcinek 5. „MARS: Najmroczniejsze dni”. Premiera w niedzielę, 11 grudnia, o godz. 21:30.
Rok 2037: Burza piaskowa trwa wiele miesięcy i poważnie uszkadza infrastrukturę kolonii Olympus Town. Ma też fatalny wpływ na samopoczucie jej mieszkańców. Uwięziona w bazie załoga coraz trudniej znosi presję psychiczną związaną z życiem na Marsie. Czasy współczesne: Naukowcy badają wpływ skrajnej izolacji na kondycję astronautów odbywających wielomiesięczne misje, aby przygotować się do przyszłej załogowej ekspedycji na Marsa.
 
Odcinek 6. „MARS: Na rozstaju dróg”. Premiera w niedzielę, 18 grudnia, o godz. 21:30.
Rok 2037: Tragedia, która dotyka kolonię, sprawia, że osoby zaangażowane w misję na Czerwonej Planecie i na Ziemi zaczynają kwestionować jej sens. Mieszkańcy bazy Olympus Town zbierają w sobie siły, aby kontynuować eksplorację Marsa, a centrum kontroli na Ziemi zastanawia się, czy misji nie należy zakończyć. Czasy współczesne: Komercyjna agencja kosmiczna SpaceX rozpoczyna prace nad kolejnym projektem. Jego celem jest opracowanie technologii produkcji rakiet i statków kosmicznych, które umożliwią ludziom dotarcie na powierzchnię Czerwonej Planety.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

MARS-Portraits_JedidahIsler.jpg

grafika | 2,3 MB

Pobierz
NASA_03_MARS.jpg

grafika | 892 KB

Pobierz
NASA_04_MARS.jpg

grafika | 2,57 MB

Pobierz
Zubrin_02_MARS.jpg

grafika | 11,2 MB

Pobierz
Roach_02_MARS.jpg

grafika | 13,2 MB

Pobierz
MARS-Portraits_NeildGTyson.jpg

grafika | 2,39 MB

Pobierz
MARS-Portraits_JimGreen.jpg

grafika | 2,19 MB

Pobierz
Mars_3.JPG

grafika | 1,98 MB

Pobierz
Howard_1_MARS.JPG

grafika | 3,16 MB

Pobierz
Mars_5.jpg

grafika | 13,8 MB

Pobierz
Mars_6.jpg

grafika | 15 MB

Pobierz
MARS_ElonMusk.jpg

grafika | 1,15 MB

Pobierz
Mars_9.jpg

grafika | 13,8 MB

Pobierz
Mars_11.jpg

grafika | 16 MB

Pobierz
Mars_zdjecia_z_planu_3.jpg

grafika | 11,6 MB

Pobierz
Mars_2.JPG

grafika | 2,81 MB

Pobierz
Mars_7.jpg

grafika | 13,9 MB

Pobierz
Mars_8.jpg

grafika | 15,3 MB

Pobierz
MARS_JamesLovell.jpg

grafika | 2,43 MB

Pobierz
Mars_4.jpg

grafika | 31 MB

Pobierz
MARS-Portraits_AnnDruyan.jpg

grafika | 2,13 MB

Pobierz
MARS-Portraits_CharlesBolden.jpg

grafika | 1,89 MB

Pobierz
MARS-Portraits_JohnLogsdon.jpg

grafika | 2,3 MB

Pobierz
Lovell_03_MARS.jpg

grafika | 14 MB

Pobierz
NASA_06_MARS.jpg

grafika | 217 KB

Pobierz
MARS-Portraits_CharlesElachi.jpg

grafika | 2,52 MB

Pobierz
MARS-Portraits_JamesLovell.jpg

grafika | 2,43 MB

Pobierz
MARS-Portraits_JenniferTrosper.jpg

grafika | 2,03 MB

Pobierz
MARS-Portraits_JohnGrunsfeld.jpg

grafika | 2,32 MB

Pobierz
MARS-Portraits_PeterDiamandis.jpg

grafika | 1,87 MB

Pobierz
Petranek_01_MARS.jpg

grafika | 12,7 MB

Pobierz
Weir_05_MARS.jpg

grafika | 13,3 MB

Pobierz
MARS-Portraits_CaseyDreier.jpg

grafika | 2,2 MB

Pobierz
Mars_zdjecia_z_planu_4.jpg

grafika | 16,1 MB

Pobierz
Mars_1.JPG

grafika | 9,47 MB

Pobierz
Mars_zdjecia_z_planu_1.jpg

grafika | 15 MB

Pobierz
Mars_10.jpg

grafika | 13,1 MB

Pobierz
Tyson_01_MARS.jpg

grafika | 6,08 MB

Pobierz
13_10_2016_Przelomowa_seria_MARS_w_listopadzie_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 1,6 MB

Pobierz
MARS-Portraits_AndyWeir.jpg

grafika | 1,91 MB

Pobierz
MARS-Portraits_JenniferHeldmann.jpg

grafika | 2,15 MB

Pobierz
MARS-Portraits_StephenPetranek.jpg

grafika | 2,1 MB

Pobierz
13_10_2016_Przelomowa_seria_MARS_w_listopadzie_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 104 KB

Pobierz
Weir_01_MARS.jpg

grafika | 11,3 MB

Pobierz
Mars_zdjecia_z_planu_2.jpg

grafika | 15,3 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.