To świetna wiadomość dla wszystkich fanów nauki! Na ekrany powraca uwielbiana przez widzów, najpopularniejsza na świecie seria popularnonaukowa „Kosmos” z charyzmatycznym gospodarzem - Neilem deGrasse’em Tysonem. Znany jest on z tego, że nawet najbardziej skomplikowane zjawiska potrafi wyjaśnić w przystępny sposób. W najnowszej serii kultowego programu wyruszymy w niezwykłą podróż do światów, które zaginęły w mrokach przeszłości, i tych, które dopiero powstaną. Poprzedni sezon zgromadził na całym świecie ponad 135-milionową widownię.
Kosmos - premiery w niedziele od 29 marca o godz. 14:00 na kanale National Geographic
To dzięki nam kosmos może dowiedzieć się czegoś o sobie
Carl Sagan, twórca pierwszej odsłony programu „Kosmos”
Amerykański astronom i popularyzator nauki, Carl Sagan, już jako dziecko marzył o podróżach w czasie i odkrywaniu kosmosu. Swoją pasją podzielił się po latach z widzami program “Cosmos: A Personal Voyage”, która stała się najpopularniejszym programem popularnonaukowym w historii telewizji. Obecnie, 40 lat po premierze cyklu, rozpoczyna się kolejny etap tej epickiej przygody - na antenie zobaczymy długo oczekiwany trzeci sezon programu “Kosmos”. Za jej przygotowanie odpowiedzialna była współpracowniczka i żona zmarłego w 1996 r. Carla Sagana, Ann Druyan, która kontynuuje jego dzieło.
Gospodarzem programu jest po raz kolejny Neil deGrasse Tyson, astrofizyk z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, gospodarz czterokrotnie nominowanej do nagrody Emmy serii „StarTalk” i autor bestsellerowych książek (“Astrofizyka dla zabieganych”, “Kosmiczne rozterki”, “Kosmiczne zachwyty”), który pełni także obowiązki konsultanta ds. naukowych serii.
W najnowszym sezonie twórcom programu udało się skompletować imponującą ekipę. Zdjęcia do 13 odcinków były realizowane na 19 planach filmowych w 11 krajach we współpracy z ponad tysiącem utalentowanych twórców, w tym aktorami dubbingowymi.
Opisy odcinków:
- Droga do gwiazd - ewolucja życia i świadomości trwała miliardy lat. W tym odcinku twórcy programu przyjrzą się przełomowym zmianom, całkowicie przeobrażającym życie na Ziemi - od mutacji DNA, dzięki której powstała kora nowa u ssaków, po rewolucję neolityczną i rozwój rolnictwa. Czeka nas wizyta w naturalnym laboratorium liczącym 100 tysięcy lat - fascynującej jaskini. Dowiemy się też, w jaki sposób kontrowersyjna myśl XVII-wiecznego filozofa Barucha Spinozy otworzyła nam drogę do gwiazd.
- Przystanek Ziemia – zmiany następujące w kosmosie są nieuchronne. Nadejdzie taki czas, gdy Ziemia przestanie być domem dla ludzkości. W tym odcinku poznamy historię naszych przodków, którzy musieli się zmierzyć z podobnym wyzwaniem, a także fascynujące wizje przyszłości na innych planetach.
- W poszukiwaniu źródeł - w tym odcinku zaznajomimy się z nową wizją biogenezy, do której miało dojść na dnie pierwotnego morza na młodej Ziemi. Poznamy też historię naukowca, który zgłębiał tajemnice początków życia na naszej planecie. Poszukując odpowiedzi, musiał on stawić czoło nazistowskiemu reżimowi.
- Historia Wawiłowa - w pierwszej połowie XX wieku rosyjski botanik i genetyk Nikołaj Wawiłow przemierzył pięć kontynentów, tworząc prototypowy bank nasion. Marzył o tym, by dzięki swoim badaniom zlikwidować głód. Został zamordowany, gdy odmówił głoszenia sprzecznych z wiedzą naukową kłamstw. Odkrycia, których Wawiłow dokonał, wciąż mają wpływ na naszą codzienność i stanowią część jednej z najbardziej poruszających historii w dziejach nauki.
- Kosmiczny konektom - wyruszamy w podróż, by odkryć, jak przebiegała ewolucja ludzkiej świadomości. Zatrzymamy się w starożytnej Grecji, odwiedzimy największą formę życia na Ziemi, poznamy też śmiałą wizję konektomu oraz historię porzuconego dziecka, dzięki któremu udało nam się zrozumieć struktury połączeń neuronalnych.
Na kilka dni przed premierą trzeciego sezonu programu – 25 marca – na rynku ukaże się także nowa książka wydawnictwa National Geographic zatytułowana “Kosmos. Możliwe światy”. Jej autorką jest Ann Druyan. Jest to długo oczekiwana kontynuacja międzynarodowego bestsellera Carla Sagana pt. „Kosmos”.